coś więcej

Wigilijna kapusta z grzybami

W naszym domu, na kilka dni przed Wigilią gotuje się sporo kapusty. Chyba najwięcej w całym roku! Obowiązkowo na wigilijnym stole jest mój ukochany, najlepszy na świecie groch z kapustą, który jadamy tylko ten jeden raz w roku. Osobny gar z kapustą gotuje się do wigilijnej kapusty z grzybami. Jak podaję się ją w Waszych domach?


Jeszcze trochę pięknych, świątecznych dźwięków do kolekcji? Bardzo proszę, to znów z tegorocznego konkursu Noël, noël 2013 i znów piękny utwór od Beaty. Takie klimaty uwielbiam włączać w Bożonarodzeniowe popołudnie, po długim spacerze, który trochę zmrozi uszy. Grzeję dzbanek wyśmienitego gwiazdkowego grzańca, włączam świąteczną playlistę i cieszę się spokojem… Sarah Vaughan "Snowbound", posłuchajcie...


Kapusta z grzybami to taka rodzinna tradycja, której w dzieciństwie nie cierpiałam. Bo co to za pomysł, żeby podać bigos bez mięsa? Zupełnie nie rozumiałam idei jedzenia kapusty z samymi grzybami. Lata mijają, smaki się zmieniają… Dziś już nawet moje w końcu nie takie znów dorosłe dzieci lubią kapustę z grzybami. Tym bardziej, że muszę jej gotować dość sporo - na Wigilię do podania na gorąco (czasem z łazankami), jako nadzienie do pieczonych pierogów wigilijnych i jeszcze żeby zostało, żeby KONIECZNIE zostało na noworoczny bigos, który zaczyna powstawać już od pierwszego dnia Bożego Narodzenia.


Wigilijna kapusta z grzybami

Kapusta wigilijna pachnie zielem angielskim i liściem laurowym, dodaję do niej prawdziwki, które są tak jasne, że giną wymieszane z kapustą, ale też trochę podgrzybków, by grzyb był wyraźnie widoczny. Kapustę doprawiam solą, pieprzem i obowiązkowo cukrem, odrobiną, ale bardzo dobrze wpływa na smak kapusty. Nigdy nie mogę się nią najeść. Taka kapusta z grzybami to też obowiązkowe nadzienie do wigilijnych pieczonych pierogów - najlepszych na świecie!

300g dobrze ukiszonej kapusty (jasnej, bez marchewki)
2-3 listki laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
1 łyżeczka cukru
sól i pieprz do smaku
ok 70g masła
2 spore cebule
olej
40g suszonych prawdziwków
20g suszonych podgrzybków

Kapustę dobrze odciśnij, drobno pokrój, przełóż do garnka i zalej wodą. Dodaj ok 1 płaskiej łyżeczki soli, ziele angielskie, liść laurowy i połowę masła. Gotuj na malutkim ogniu do miękkości. W miarę wyparowywania wody, dodawaj wrzątek. W sumie kapusta powinna się gotować ok 40 minut. 
Grzyby zalej wodą, odstaw na 30 minut do namoczenia, a potem ugotuj w tej samej wodzie ze szczyptą soli. Gdy grzyby będą już miękkie, pokrój je w drobną kosteczkę i dodaj do kapusty razem z wodą z gotowania grzybów.
Cebule pokrój w drobniutka kosteczkę i podsmaż na złoto na oleju, a następnie osącz z oleju i dodaj do kapusty razem z ugotowanymi grzybami. 
Gdy już wszystkie składniki razem wymieszasz, dodaj pozostałe masło, dobrze wymieszaj i dopraw do smaku - na pewno trzeba będzie dodać pieprzu, a sól i cukier wyregulować wg własnego smaku. 
Kapustę z grzybami można przygotować na długo przed Wigilią, doskonale się ją mrozi. 

13 komentarzy:

  1. Uwielbiam postną kapustę wigilijną. W mojej oprócz grzybów są jeszcze śliwki a nawet rodzynki. Poza tym podlana jest suto czerwonym winem. Zawsze zaczynam ją robić 4 dni przed Wigilią i codziennie podgrzewam, a nie zawadzi nawet jak się trochę przypali. W Wigilię jest już przepyszna, ciemna, słodkawa, grzybowa... Cudo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ile Pani leje tego wina?

      Usuń
    2. Min. dwie butelki na głowę.

      Usuń
  2. Wyszła przepyszna, tak samo jak kapusta z grochem :),dziękuje za te wszystkie wspaniałe przepisy, oraz życze spokojnych i pełnych radości świąt :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ogromnie się ciesze, dziękuję za życzenia.
      Dobrych Świąt!

      Usuń
  3. loves <33333333333333333

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam, czy nie ma pomyłki w proporcjach? 300 g kapusty i tyle masła? Nie mialo być 3000 g? Pozostałych składników też wydaje sie bardzo dużo jak na tak małą ilość kapusty. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to raczej niemożliwe, 300g kapusty to ok.1 szklanka

      Usuń
    2. to raczej niemożliwe, 300g kapusty to zaledwie ok. 1 szklanki

      Usuń
    3. Rozumiem, że Drogi Anonimowy Czytelniku nie zgadzasz się z tymi proporcjami. Kuchnia to eksperymenty, zachęcam do własnych :)
      Dokładnie tak jak w przepisie wyżej gotuje się to danie w moim domu

      Usuń
  5. Pyszne, uszka miały rewelacyjny smak. Polecam

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz i zapraszam częściej :)
ze względu na ogromną ilość spamu z robotów, zmuszona byłam wprowadzić weryfikację obrazkową i logowanie. Przepraszam za utrudnienia...
(uwaga - jeśli komentarz zawierał aktywny link, nie będzie publikowany)