coś więcej

Wigilijne pieczone pierogi

Uwielbiam je! Przede wszystkim za to, ze można zrobić je na dłuuugo przed Wigilią - doskonale się je mrozi, ale też za cudowny kolor, niepowtarzalny smak i za to, ze smakują wszystkim - dużym i małym, solo i jako "pasztecik" do wigilijnego barszczu. Są świetne także do podania na świąteczne śniadanie, czy na sylwestrowej imprezie. Wigilijne pieczone pierogi - koniecznie zróbcie je w tym roku!


Klejenie pierogów sprawia mi największą frajdę, gdy uczestniczą w tym dzieci. Włączam świąteczne utworzy, które dzieci najbardziej lubią i zaczyna się wspólne przygotowywanie Świąt. Ulubiony czas… Posłuchajcie dziś "Rudolph The Red Nosed Reindeer" w wykonaniu Elli Fitzgerald



Zapraszacie dzieci do wspólnego przygotowywania Świąt? No jasne, że potem trzeba zaplanować porządki, bo mąka, ciasto , czy ziarenka groszku są wszędzie, ale to taka frajda…
Z ciastem na pieczone pierogi jest prościej niż z klasycznym pierogowym - dzieci wałkują, wycinają kółeczka, a ja je nadziewam i ściśle sklejam. Potem znów dzieci przejmują pałeczkę - ustawiają je pionowo na blasze wyłożonej papierem i malują roztrzepanym białkiem jajka, by pięknie błyszczały. Bo to ciasto jest pięknie żółte i świetnie się z nim pracuje - jak to z ciastem kruchym.


Mam nadzieję, że ten mój pomysł na podanie w tym roku kruchych pieczonych pierogów na Wigilię przypadnie Wam do gustu. Koniecznie napiszcie jak się udadzą! Ja je uwielbiam, naprawdę. Nie są w prawdzie tak "święte" jak nasze ukochane luksusowe wigilijne pierogi z grzybami, które robię tylko raz w roku. Zdarza mi się przygotować pieczone pierogi na inną okazję w roku, albo właśnie do barszczu, czy jako "wnośne" na sylwestrową imprezę. Zawsze cieszą się ogromną popularnością i znikają - czy to na zimno, czy na gorąco.


Złociste, kruche, delikatne, ale jednocześnie solidne i sycące. Absolutnie doskonale smakują popijane wigilijnym barszczem na zakwasie. Nigdy przenigdy nie zdarza się, żeby było ich za dużo i nie było chętnych, by zjeść je nawet dzień, czy dwa po Wigilii. Bardzo polecam przygotowanie farszu do nich, czyli kapusty z grzybami nawet kilka tygodni przed Świętami. Surowe nadziane farszem i sklejone pierogi można zamrozić i piec w dniu Wigilii. Albo przygotować 2-3 dni wcześniej i surowe trzymać w lodówce, a piec wtedy, gdy już zwolni się piekarnik po karpiu.


Wigilijne pieczone pierogi z kapustą i grzybami


340g mąki pszennej
spora szczypta kurkumy (nada pierogom piękny żółty kolor)
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki cukru
160g zimnego masła
2 żółtka
3 łyżki gęstej śmietany 18%

 jako farszu użyj  kapusty z grzybami z tego przepisu - potrzebne będzie 1/2 składników

Mąkę przesiekaj z kurkumą, solą, cukrem i masłem, aż powstaną grudki. Dodaj żółtka i śmietanę i zagnieć szybko spójne ciasto. Wstaw ciasto na 30 minut do lodówki. 
Schłodzone ciasto rozwałkuj na lekko omączonym blacie, wycinaj z niego dość grube, spore kółka (ok 10cm średnicy i 4-5 mm grubości). Na środku każdego kółka wyłóż łyżeczkę farszu z kapusty i grzybów, sklej dokładnie brzegi i ustaw sklejeniem do góry na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Gdy przygotujesz już wszystkie pierogi (z tych proporcji będzie ich ok 25-28szt), posmaruj je rozkłóconym białkiem i wstaw do lodówki jeszcze na 20-30 minut. 
W tym czasie rozgrzej piekarnik do 180°C i piecz ok 15-20 minut, aż pięknie się zezłocą.
Podawaj gorące do wigilijnego barszczu  albo solo - jako króla stołu wigilijnego!

47 komentarzy:

  1. Przemówiły do mnie te wszystkie pochwały. Zrobię je na święta, mam taką kapustę z grzybami w słoikach :) szykowałam się do pieczonych pierogów już od dłuższego czasu, miałam nawet ostatnio robić na imprezę jedne podpatrzone gdzieś, bo to fajny pomysł na wspólne gotowanie - nie tylko z dziećmi ;) ale w końcu zdecydowaliśmy się na burgery. A ochota nie przeszła. Twój przepis mi pasuje podwójnie, bo nie dość że ją zaspokoi, to uchroni przed pieczeniem pasztecików, w czym najlepsza nie jestem bo doglądanie rosnącego ciasta drożdżowego to ostatnia rzecz o ktorej pamiętam w świątecznym chaosie...

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubie pieczone pierogi, pewnie w tym roku spróbuję zrobić wedlug Twojego przepisu

    OdpowiedzUsuń
  3. ale super że podałas ten przepis miałam gdzieś go ,na nie ,ale mi zginął
    dzięki

    OdpowiedzUsuń
  4. Pierożki wyszły Ci książkowo.
    Farsz kapustno-grzybowy jest moim ulubionym, nawet ruskie się przy nim chowają!

    OdpowiedzUsuń
  5. Robię! Ale najpierw wolałabym się zapytać, czy mrozić je surowe, czy upieczone? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja mrożę surowe, ale można też upieczone. Zawsze podgrzewam je w piecu.

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Ciasto kruche robię kilka razy w tygodniu, ale jeszcze nie miałąm potrzeby mrożenia. A teraz ratuje mi Pani spokój wigilijny ;)
      Pozdrawiam serdecznie i życzę Wesołych Świąt!

      Usuń
    3. Witam, czy te surowe zamrożone od razu do piekarnika czy muszę rozmrozić?

      Usuń
    4. odpowiedziałam w którymś poprzednim komentarzu - piec bez rozmrażania, przedłużając nieco czas pieczenia.

      Usuń
  6. Przepis super, tylko dlaczego ciasto mogło wyjść nieco za twarde - tzn. przed rozwałkowaniem? Później, gdy dodałam jeszcze trochę masła, było ok - bardziej elastyczne, ale i tak nie bardzo chciało się sklejać. Nie wiem, co zrobiłam nie tak :(.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie powinno było być "twarde" ale kruche owszem, to nie jest mocno elastyczne ciasto, bo i taka jego uroda. przy wałkowaniu nie jest twarde, raczej "ścisłe" ale tak ma być :)

      Usuń
  7. bardzo apetyczne pierożki,
    czy nie dodajemy do tego kruchego ciasta proszku do pieczenia ?

    MTJ55

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja nie dodaję, nie ma takiej potrzeby zresztą gdzie sie da to unikam raczej :) Powodzenia!

      Usuń
    2. to świetnie, też unikam proszku, margaryny z tłuszczami trans itp chemii,
      w takim razie zapożyczam przepis,
      i dziękuje za inne
      Radosnych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia
      MTJ55

      Usuń
  8. Zastanawiam się, czy: pieczone pierogi z kapustą z grochem? Czy z tradycyjnym farszem, a kapusta z grochem jako oddzielne danie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Groch z kapustą bezwzględnie jako osobne danie! ten z podanego na blogu przepisu jest obłędny! a do pierogów kapusta z grzybami będzie super, ale oczywiście zrób też kilka z grochem i kapystą dla porównania :)

      Usuń
  9. Pyszne, cudowne, rozpływające się w ustach....niebo w gębie. dziękuję za wspaniały przepis.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. i teraz lecą fanfaaaaryyy :))
      bardzo się cieszę, że Ci smakowały, zrób jeszcze KONIECZNIE kroch z kapustą. No weśśśś i zrób :)
      http://www.chillibite.pl/2012/12/wigilijny-groch-z-kapusta-wspaniay.html

      Usuń
  10. Jeśli chcę zamrozić albo trzymać w lodówce 2 dni przed pieczeniem, mam je smarować białkiem? Pozdrawiam serdecznie! Wesołych Świąt!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. do mrożenia nie smarujemy białłkiem (dopiero po rozmrożeniu w lodówce a tuż przed pieczeniem.
      Przechowywane 1-2 dni w lodówce przed pieczeniem można od razu posmarować białkiem. Ja właśnie swoje posmarowałam i wstawiłam do lodówki, będa się piekły jutro :)

      Usuń
    2. Dziękuję za szybką odpowiedź :). Posmaruję przed pieczeniem, tylko czy one w takim razie nie obeschną, jak będą tak stały? Może je przykryć ściereczką lnianą?

      Usuń
    3. zawsze trzeba przykryć :)

      Usuń
  11. witam:) a smietana ma byc kwasna czy słodka?:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. śmietana 18% zawsze jest kwaśna, tylko 30-36% to słodkie śmietanki :)

      Usuń
  12. Zrobiłam, wyszły wspaniale i były chwalone :). Przepis poszedł w .....świat. Dziś robię tylko dla siebie.
    Wspaniały przepis, wspaniały bok. Pozdrawiam i proszę o więcej......

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuje za tak miły komentarz i bardzo sie cieszę :) zapraszam częściej na bloga

      Usuń
  13. a można-by je z jakimś innym nadzieniem zrobić, ktoś próbował może?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jak najbardziej można z innym nadzieniem. Robiłam je z mięsem a także w wersji groch z kapustą. Nadzienie powinno być dość ścisłe i niezbyt mokre. Powodzenia!

      Usuń
  14. Przeglądam przedświątecznie Twój blog, szukam kolejnych inspiracji i wtem! o tej pyszności jeszcze ani słowa nie napisałam! Błąd! To jest bardzo prosty i wspaniały przepis na pieczone pierogi. Na święta to obowiązkowo z kapustą i grzybami, ale korzystam też w ciągu roku i często robię z bobem/ziemniakami/fetą, z boczkiem, z pieczarkami. Zawsze wychodzą i są idealną przekąską piknikową:)

    OdpowiedzUsuń
  15. ChilliBite nadaje rytm w mojej kuchni ostatnio . Oczywiście będę robić pierogi z kapustą i grzybami . Będą tego roju dwie wersje . czuję że wigilijne pieczone pierogi wg ChilliBite okażą się hitem . dam znać jak smakowały :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Na czym je piec? Mrożone piec czy trzeba je rozmrażać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. piec na blasze wyłożonej papierem
      jeśli są zrobione gotowe i z farszem, to piec mrożone, przedłużając czas pieczenia ciut ciut

      Usuń
    2. wyjąć z zamrażalnika, posmarować białkiem i do piekarnika?

      Usuń
    3. Ja smaruję zamrożone pierogi żółtkiem rozkłóconym z 2 łyżkami mleka i od razu do rozgrzanego piekarnika, bez rozmrażania

      Usuń
  17. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  18. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  19. Ma Pani najlepsze przepisy wigilijne w calej blogosferze !!! Serdecznie dziękuję za inspirację i życzę Wesołych Świąt !!!;))

    OdpowiedzUsuń
  20. To już kolejny rok, kiedy wypiekam na Wigilię pieczone pierogi wg pani przepisu. Dziękuję za przepis i życzę magicznych Świąt Bożego Narodzenia.

    OdpowiedzUsuń
  21. Pierogi są przepyszne, takie cudownie maślane, kruchutkie i co bardzo ważne można je przygotować duuużo wcześniej przed wigilią ( ja mrożę już upieczone). Dziękuję za super przepis!

    OdpowiedzUsuń
  22. jeśli zamrożę upieczone, to jak potem je przygotować, rozmrozić i do piekarnika, czy odrazu do piekarnika? posmarować jeszcze raz wtedy białkiem? nie chcę zepsuć, a mam zamiar zrobić na wigilię :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mogą byc 2 opcje:
      - zamrozić surowe, po wyjęciu z zamrażarki posmarować białkiem, wstawić zamrożone do piekarnika, piec ok 3-5 minut dłużej niż świeże
      - zamrozić LEKKO podpieczone (już smarowane białkiem), po rozmrożeniu podpiec krótko by tylko stały się gorące

      Imo ta pierwsza wersja wychodzi lepiej.
      Powodzenia! :)

      Usuń
  23. Przepyszne! Zrobiłam je 2 dni temu na próbę, PYCHA! Na Wigilię zrobię podwójną porcję :)

    OdpowiedzUsuń
  24. Jak przechowywać upieczone już pierogi??

    OdpowiedzUsuń
  25. 5 lat temu zrobiłem je po raz pierwszy na Wigilię. Włączyły się natychmiast do tradycji i teraz są co roku. Raz były też pieczone ale z cienkiego ciasta drożdżowego. To nie to samo. Te są wyjątkowe.Farsz niby prosta rzecz ale proporcje są świetne. To jedna z naszych lepszych przekąsek świątecznych. Właśnie chłodzi się ciasto na tegoroczne :)

    OdpowiedzUsuń
  26. Skusiłam się na te pierożki, zrobiłam i są naprawdę dobre. Niestety z mojego ciasta nie wyszła mi ilość pierogów podana w opisie. U mnie jest ich tylko 20 sztuk.... są gotowe i upieczone, teraz je zamrożę i będą czekały na święta. Wesołych Świąt !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zamroziłam pierożki po upieczeniu. Przed podaniem chwilę postały na blacie kuchennym po czym podgrzałam w piekarniku. Były bardzo dobre i kruche, a więc mrożenie upieczonych wcale im nie zaszkodziło.

      Usuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz i zapraszam częściej :)
ze względu na ogromną ilość spamu z robotów, zmuszona byłam wprowadzić weryfikację obrazkową i logowanie. Przepraszam za utrudnienia...
(uwaga - jeśli komentarz zawierał aktywny link, nie będzie publikowany)