Wyśmienite ryby słodkowodne w Warszawie - już są!

Chcieć to móc! Przekonuję się o tym każdego dnia i niemal w każdej chwili, gdy do głowy wpadają mi coraz bardziej niesamowite pomysły łączenia ludzi. Jakże ogromnie OGROMNIE się cieszę, że jedne z najlepszych ryb słodkowodnych w Polsce będą dostępne w Warszawie - prosto ze Stawów Milickich !Mam happy time. Naprawdę niesamowicie napełnia energią, gdy po raz kolejny udaje się niemożliwe. Wystarczy chcieć, wystarczy zarażać innych ideą, pasją. Wystarcza ludzi. I chęci. I dobre pomysły! Posłuchajcie dziś ze mną "Wind Song" Gregorego PorteraOd ponad 10 lat łączę. Łączę ludzi. Łączę idee. Łączę chcących. I zapalonych. Łączę pasjonatów. Jak kropki w układance. Z tych połączeń czasem wynika obraz, którego się spodziewam, a czasem to jak wiatr, który gna, nabiera własnego życia i aż się chce więcej!
W czasie ostatniego kuchnia+ Food Film Fest miałam okazję poznać pana Sławomira Mazurka, prezesa Stawów Milickich S.A.. Stawy Milickie, duma województwa dolnośląskiego,  specjalizują się w hodowli ryb słodkowodnych, których niesamowity smak poznałam podczas tegorocznego Festiwalu Europa Na Widelcu we Wrocławiu.

Stąd już tylko chwila na myślenie i jest! Kolejny wzór połączonych kropek ->
Stawy Milickie 
+ Krzysztof z Targu Śniadaniowego 
+ Kuba z Kutra 
= doskonałej jakości świeże słodkowodne ryby w Warszawie! 

Czyż nie o tym marzyłam? I jeszcze gwarancja, że świąteczny karp będzie miał delikatne, pachnące i rozpływające się w ustach mięso.
Stawy Milickie leżą w Dolinie Baryczy, ponoć zostały założone przez cystersów i mają ponad 700letnią tradycję hodowli ryb słodkowodnych. Jako jedyne w Polsce należą do Living Lakes (żyjące jeziora) czyli międzynarodowej sieci jezior i innych zbiorników wodnych o unikatowych walorach przyrodniczych. Na liście obok stawów milickich znajdują się między innymi Bajkał, Morze Martwe, Balaton, Titicaca, Jezioro Wiktorii.
Dolina Baryczy włączona jest do międzynarodowych systemów chroniących unikatowe tereny wodno-błotne oraz europejska sieć Natura 2000, której celem jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego na obszarze Wspólnoty.

Od 1949 roku w rejonie Baryczy istnieje rezerwat przyrody, w obecnym kształcie Rezerwat „Stawy Milickie” składa się z kilku kompleksów stawowych o łącznej powierzchni 5324,31 ha. Na jego terenie rybacy prowadzą ekstensywną gospodarkę rybacką, a sam rezerwat służy ochronie ptaków wodno-błotnych i ich siedlisk (bieliki, lelki kozodoje, rybitwy czarne, wąsatki, brzęczki, remizy, łozówki, trzciniaki, dudki, zimorodki, kureczki wodne, rycyki, czajki, bociany czarne, żurawie, gęś gęgawa, czapla biała i inne). Oprócz bogatej awifauny w rezerwacie występują również bobry, wydry, piżmaki, borsuki i jenoty a także gady,  płazy i bardzo rzadkie owady.Unikatowe umiejscowienie hodowli daje Stawom Milickim SA możliwość niemal ekologicznej produkcji ryb odbywającej się tradycyjnymi metodami w wodach o wysokim (II) stopniu czystości.
Doskonały smak i jakość mięsa ryb zależy od sposobu hodowli i karmienia ryb (naturalny pokarm roślinny i zwierzęcy wytworzony w stawach), a dokarmianie odbywa się na określonych etapach hodowli i stosuje się do tego wyłącznie zboże. Do karmienia nie używa się granulatów ani pasz wysokobiałkowych.

I właśnie ryby pochodzące z tego niezwykłego miejsca będzie można kupić już od najbliższej soboty 14 grudnia 2013 na Targu Śniadaniowym! 

Na początek (i przedświątecznie) mają być karpie milickie - świeże, wypatroszone o doskonałej jakości mięsie. Karpie to tradycyjny produkt regionalny, hodowany w cyklu trzyletnim, karmiony naturalnymi zbożami. Jego mięso jest delikatne i choć zawiera sporo tłuszczu, to wraz z białkiem jest bardzo łatwo przyswajalne. Zawiera wiele soli mineralnych i witamin. Te karpie pachną i smakują i nie mają nic wspólnego z mitem "błotnistego karpia" - są odpowiednio wcześniej odławiane i przez ostatnie tygodnie żyją w stawach o dobrym przepływie i natlenieniu wody,  a już w grudniu są przenoszone na "płuczkę", gdzie przebywają przepływającej wodzie, dzięki czemu zostają pozbawione mulistego posmaku i zapachu, a mięso karpia milickiego jest wyjątkowo smaczne.

Ryb ze Stawów Milickich szukaj w każdą sobotę od 9:30 rano na Targu Śniadaniowym
 - największy wybór jest przez pierwsze 2-3 godziny
zamówienia mailem: swieta@targsniadaniowy.pl
Targ Śniadaniowy w Warszawie:
- Pl. Inwalidów (wiosną i latem)
- Al. Wojska Polskiego 1a (jesienią i zimą)

wygraj karpia!

Jeśli masz ochotę wygrać jednego z 5 pysznych karpi (odbiór osobisty w Warszawie w sobotę 14 grudnia na Targu Śniadaniowym w godz 10-13:00) wejdź na Fb ChilliBite i odpowiedz na konkursowe pytania, a pyszny karp będzie Twój!


Co jeszcze będzie z pysznych ryb ze Stawów Milickigo w przyszłości?

Od Nowego Roku mają pojawić się w sprzedaży na Targu Śniadaniowym w Warszawie także inne ryby z oferty Stawów Milickich:

- jesiotr
- sum
- amur
- lin
- sandacz
- tołpyga
- karaś

Pycha!


8 komentarzy:

 1. Szkoda, że nie mieszkam zatem w Warszawie. U nas, na poludniu jest problem z dostaniem naprawde dobrej ryby.

  OdpowiedzUsuń
 2. a za tydzień też będą?

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy dostanę te karpie w tym roku? Czy są sprzedawane żywe? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karpie na Targi Śniadaniowym z pewnością będą żywe, ale najlepiej udać się na piątkowy Targ Rybny lub szukać karpi w Lidlu (ze Stawów Milickich)

   Usuń
 4. Czy dostanę te karpie w tym roku? Czy są sprzedawane żywe? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy w tym roku lub w przyszłym również sprzedają na Targu śniadaniowym ryby ze stawòw Milickich?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym roku działa juz Targ Rybny, proszę pytać bezpośrednio

   Usuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz i zapraszam częściej :)
ze względu na ogromną ilość spamu z robotów, zmuszona byłam wprowadzić weryfikację obrazkową i logowanie. Przepraszam za utrudnienia...
(uwaga - jeśli komentarz zawierał aktywny link, nie będzie publikowany)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...