Melitzanosalata - grecka pasta z bakłażanów

W sierpniu pojawiają się bakłażany. Mają one swoich zwolenników i zdecydowanych przeciwników. W mojej kuchni nie ma ich zbyt wiele, jednak nade wszystko ukochałam sobie grecką pastę  bakłażanów - melitzanosalata, którą nauczyła się wreszcie robić na niedawnych warsztatach kulinarnych, w których brałam udział na Krecie. Aż śmiech bierze jakie to proste!

Jeśli tylko nie słucham greckiego radia w nadmiarze, by tradycyjna grecka muzyka zdążyła zbrzydnąć, lubię włączyć kilka pięknych dźwięków z tych rejonów. Gdy słucham tego utworu, od razu wracają wspomnienia długich biesiad w greckich knajpkach nad brzegiem morza, posłuchajcie...



Koula Barydakis, u której uczyłam się gotować po kreteńsku to niezwykle ciepła osoba. Pracowała przez wiele lat w Kanadzie, a od 15 lat prowadzi na Krecie swoje kursy dla przyjezdnych, a także prywatne lekcje gotowania. Przy kolejnej wizycie na Krecie znów się do niej wybiorę, a tymczasem robię już w domu wg jej przepisu słynną grecką pastę z bakłażana - melitzanosalata.


Melitzanosalatą zajadaliśmy się w ubiegłym roku na Kos i tym razem na Krecie. Do jej przygotowania wystarczy dosłownie kilka składników - upieczone bakłażany, czosnek, natka pietruszki, oliwa z oliwek, sok z cytryny, sól i pieprz. Bakłażany pieką się same, a reszta to tylko kilka chwil w blenderze i gotowe.


Najbardziej lubię ją w zestawie meze, w którym przenikają się wszystkie smaki Grecji: melitzanosalata (pasta z bakłażanów), taramasalata (pasta z kawioru), tzatziki (jogurt z czosnkiem i ogórkami), dolmades (faszerowane ryżem liście winogron), grecki ser graviera i garść oliwek. Do tego wystarczy kawałek jasnego pieczywa i uczta gotowa!

3 średniej wielkości bakłażany (ok 700g)
2-3 ząbki czosnku
3 łyżki oliwy z oliwej
2 łyżki soku z cytryny
sól do smaku
1/2 pęczka natki pietruszki

Bakłażany umyj i upiecz na wyłożonej folią lub papierem blasze w temperaturze 180°C - ok 45-60 minut. Odstaw do przestudzenia, a następnie wyjmij łyżką wnętrze ze skórki.
W malakserze zmiksuj natkę pietruszki, czosnek, bakłażana, sok z cytryny i oliwę. Dopraw solą do smaku i podawaj z jasnym pieczywem (bułka/bagietka). A najlepiej w zestawie greckich meze.

13 komentarzy:

  1. Wiele lat temu nauczyłam się robić taką pastę w Chorwacji, różni się jedynie dodatkiem posiekanego pomidora. Jedno z moich ulubionych dań z bakłażana:) Twoja wygląda bardzo apetycznie!!!pozdarwiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to też musi być fajne - świeże pomidory posiekane?

      Usuń
  2. Brzmi świetnie. Bardzo lubimy bakłażany, więc powinnam wypróbować. :)
    A można taką pastę przełożyć do słoiczków na zimę i za pasteryzować?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. szczerze przyznam, ze nie mam pojęcia, ale spróbuję i dam znać za kilka tygodni :))

      Usuń
  3. Swieże posiekane pomidory (odsączone z soku na sicie) i czosnek, pieczone bakłażany pieprz i sól to czarnomorska ikra z bakłażana prosto z Odessy. Często robię, znika w mgnieniu oka i jest pyszna szczególnie do czarnego chleba. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Wróciłam niedawno z Cypru, gdzie miałam okazję m.in. spróbować melitzanosalaty. Smakowała wyśmienicie. Dzięki za ten przepis, teraz przywołam sobie cypryjskie wspomnienia w domu :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja melidzanosalatę robię z dodatkiem tahini (pasta sezamowa), tak mnie uczyła Greczynka, u której pracowałam :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Czy taka pastę można wekować?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. wydaje mi się, że jest tylko do jedzenia na świeżo. Warto spytać rodowita Greczynkę :)

      Usuń
    2. Rodowita greczynka odpowiada - mozna :D

      Usuń
  7. Witam. Czy pestki miksujemy, czy należy je usunąć? Dziękuję za szybką odp

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam. Czy pestki miksujemy, czy należy je usunąć? Dziękuję za szybką odp

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. wybacz, ale na weekend odcięłam się od maili i nie widziałam tego komentarza - nie trzeba usuwać pestek :)

      Usuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz i zapraszam częściej :)
ze względu na ogromną ilość spamu z robotów, zmuszona byłam wprowadzić weryfikację obrazkową i logowanie. Przepraszam za utrudnienia...
(uwaga - jeśli komentarz zawierał aktywny link, nie będzie publikowany)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...