Najlepsze placki z cukinii

To jeden z tych przepisów, o których po prostu zapomniałam. Zapomniałam, że nie ma ich na blogu, czas zatem to nadrobić. W sezonie cukiniowe placki przygotowuję stosunkowo często, są świetną przekąską, czy lekką kolacją, a wariacji smakowych mogą mieć całe mnóstwo. Lubicie placki z cukinii? Te są tak pyszne, że kosmos! i na dodatek ciasto nie podchodzi wodą.


Słucham ostatnio bardzo leniwych dźwięków. Upały? No, ale sami powiedzcie, czy ten kosmos "I Am Cosmos" Pete Yorna i Scarlett Johansson nie jest piękny? Posłuchajcie...


Placki z cukinii to jedno z najprostszych dań letnich. Wyśmienicie smakują z gęstym jogurtem naturalnym skropionym dobrą oliwa i oprószonym płatkami chilli. Jeśli kiedykolwiek robiliście placki z cukinii, wiecie, że zazwyczaj trzeba je szybko smażyć, gdyż ciasto rzednie. Otóż ja stosuję w kuchni taki trick, jak w mojej ukochanej tarcie z żółtej cukinii.  Cukinię solę, odstawiam na 20 min, a potem płuczę i mocno odciskam w rękach. Ciasto jest dzięki temu nierozwodnione, a placki z cukinii wychodzą bardzo lekkie i nie chłoną mocno tłuszczu
Jest jeszcze jeden patent na to, żeby placki nie były wodniste - po przekrojeniu cukinii wzdłuż na pół, usuń pestki łyżeczką, a dopiero potem zetrzyj warzywo na tarce. Do wyboru zatem - zrób tak, jak będzie ci wygodniej. 


Do placków wybierzcie młode, nieduże cukinie. Mają delikatną skórkę i nie trzeba jej obierać. Najbardziej lubię robić placki z żółtej cukinii, którą czasem mieszam z jasnozieloną. Dodaję szalotkę, sporo czosnku i dużo ziół, dzięki czemu są bardzo aromatyczne i wyjątkowo smaczne. Najczęściej doprawiam je świeżym tymiankiem, koperkiem i płatkami chilli. To zresztą tylko jedna wersja smakowa. Na końcu posta znajdziesz podpowiedzi ciekawych wariacji smakowych.

Placki z cukinii


700g startej na tarce żółtej lub zielonej cukinii
10g soli
2 duże jajka (lub 3 mniejsze)
4 ząbki czosnku
2 szalotki
50g mleka
180-200g mąki 
spora garść posiekanego koperku
listki oberwane z pół pęczka tymianku
świeżo mielony pieprz
do smaku - płatki chilli
olej roślinny do smażenia
gęsty jogurt (u mnie bałkański) do podania

Cukinię umyj i zetrzyj na grubej tarce. Posyp solą w misce o odstaw na ok 20 minut. Po tym czasie przepłucz wodą na sicie i dokładnie odciśnij. Ja robię to ręcznie, dokładnie odciskając każdą garść.
Do cukinii dodaj jajka, posiekany koperek, listki tymianku, starty czosnek i pokrojoną w piórka szalotkę. Dopraw grubo mielonym pieprzem i płatkami chilli jeśli lubisz. Dodawaj mąkę partiami - ciasto powinno być gęste, by móc je łyżką układać, a nie wylewać na patelnię.  UWAGA - gdyby jednak ciasto wyszło za gęste, dodaj łyżkę jogurtu lub 3-4 łyżki mleka. 
Smaż z obu stron na rozgrzanym oleju roślinnym na złoto. Podawaj z jogurtem skropionym oliwą i oprószonym płatkami chilli. Pycha!


Wariacje smakowe placków z cukinii
- dodaj starty na grubej tarce mały burak i 2 łyżki twarożku koziego - placki nabiorą ciekawego koloru
- zamiast koperku dodaj posiekany drobny szczypiorek
- dodaj do ciasta pół startej kalarepki i  posiekany lubczyk- placki będą bardzo aromatyczne, ciut bardziej słodkie i fajnie chrupiące
- zamiast koperku i tymianku dodaj furę posiekanej mięty i pokruszony ser feta
- dodaj pokrojony w słupki i podsmażony osobno wędzony boczek

33 komentarze:

  1. Jakie piękne placki rewelacja :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oooo!
    Prawda z tą cukinią, puszcza soki....

    OdpowiedzUsuń
  3. pysznie wyglądają :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo lubię cukinię i napewno wypróbuję przepis. Wyglądają smacznie:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Placuszki palce lizać. Dziś były na kolację :)

    OdpowiedzUsuń
  6. weszłam na pierwszy przepis napotkany w google,bo mam cukinię i nie wiem co z niej zrobić :P szukałam przepisu na placki bo słyszałam,że są pyszne i coś czuję,że może na kolację dzisiaj zrobię,ewentualnie jutro,już mi ślinka cieknie :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. witam na moim blogu zatem :) mam nadzieję, że będą smakowały. Serdecznie pozdrawiam :)

      Usuń
    2. zrobiłam i są przepyszne!
      nawet dzieci zajadały,myślały,że jedzą placki ziemniaczane :P

      Usuń
    3. bardzo się cieszę :) mam nadzieję, że częściej będziesz zaglądać do mojej kuchni. Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  7. Zrobiłam, rzeczywiście bardzo dobre ale smak cukinii i tymianku który tak bardzo lubię przyćmiła zbyt duża ilość czosnku ( na tę ilość cukinii proponowałabym co najwyżej 2) i jeszcze jedno: surowa cebula ma zbyt mało czasu aby się co najmniej zeszklić jak na czas pieczenie więc proponuję ją tuż przed podaniem do cukinii posolić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. czosnek to już indywidualna kwestia, a z szalotką, która jest niezwykle delikatna w smaku nigdy nie miewałam nigdy problemów, jeśli użyje sie innej cebuli, byc może warto ją posolić jak ani sugeruje. Cieszę się, że smakowały, prosze spróbować innych wariacji :)

      Usuń
    2. A ja ścieram cebulę na tarce razem z cukinią i wszystko ok. Najlepiej smakują jednak ze szczypiorkiem i koperkiem.

      Usuń
  8. Dzisiaj robiłam. Pyszne są. Ja dodałam zwykłą cebulę, której nie soliłam wcześniej i była miękka.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, u mnie też bez problemów :) zapraszam częściej na bloga!

      Usuń
  9. Zrobiłam dzisiaj placki z małymi modyfikacjami: bez mleka, zamiast połowy mąki dałam bułkę tartą oraz 2 łyżki startego żółtego sera. Wyszły pyszne, dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  10. Robilam je juz 4 razy (z feta i mieta) i potwierdzam ze sa pyszne, zjadaja je nawet moje dzieci ktore nie chca tknac plackow ziemniaczanych, a cukinie wyczuja nawet w ciescie czekoladowym i nie chca go jesc;-)

    OdpowiedzUsuń
  11. Z racji tego, że robiłam dziś te placuszki na obiad dodałam startego żółtego sera i szczypiorku, 4 małe ząbki czosnku i nic nie przebijało, ale miałam trochę więcej cukinii. Wyszły super:) dzięki za dobre porady:)

    OdpowiedzUsuń
  12. Rewelacyjny blog! Mnóstwo inspiracji na dania "w moim smaku". Super!
    A placki pyszne, uwielbiam cukinię. Sama robiłam ostatnio placki w wersji z chilli i natką pietruszki.pycha :)
    Zapraszam do siebie na początkującego bloga :) A tu na pewno będę częściej zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  13. świetne, wyszły!! rewelacja :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Robiłam je już dwa razy. Są na prawdę najlepsze na świecie!!! Moje niepełna półtoraroczne dziecko je uwielbia. A ja mam nieodpartą ochotę na wersję z fetą i miętą ��

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo to jest świetny pomysł, na który wcale nie trzeba czekać zbyt długo :) Wystarczy podzielić gotowe ciasto, a koperek+tymianek i feta+mięta dodać na końcu - każde do innego części ciasta. I gotowe :)
      Dziękuję za komentarz i miłego wieczoru!

      Usuń
  15. Takie placki z fetą i z mięta są mega zarąbiste. Robiłam wielokrotnie. Trzeba korzystać z sezonu, już pojawiła się świeża mięta ogrodowa. Mam jednak pytanie, czy taki farsz można wlać do naczynia żaroodpornego i zapiekać, zrobić coś w rodzaju zapiekanki ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To może być świetny pomysł! a nawet pomysł na tartę, jeśli najpierw podpiecze się kruchy spód i dopiero na niego wyleje farsz :)
      Smacznego!

      Usuń
    2. No to muszę koniecznie wypróbować. Ale jak długo piec taką zapiekankę i jakiej temperaturze? Czy metoda "na suchy patyk" się sprawdzi ?

      Usuń
    3. najlepiej właśnie metodą prób i błędów + patyczek :) będzie dobrze, ale lepiej niższa temperatura 9160-170st) i dłużej, niż wysoka, by sie dopiekło a nie tylko mocno zrumieniło.
      Powodzenia!

      Usuń
    4. Zrobiłam. Piekłam godzinę w 180 stopniach. Wyszło gumowate i blade, ostatecznie jest zjadliwe. W porównaniu w plackami, które wychodzą złociste, chrupiące i pyszne wyszło kiepsko. Chciałam oszczędzić sobie pracy, bo smażenie placków to więcej wysiłku ale nie warto.

      Usuń
  16. Dziękuję. Będę próbować.

    OdpowiedzUsuń
  17. Robię podobne placki, ale zamiast zwykłej mąki dodaję kukurydzianą, w bardzo małej ilości, tylko tyle, żeby związać startą cukinię z jajkiem. Nie dodaję za to mleka. A zamiast fety często ścieram na tarce trochę twardego koziego sera. Jeśli mąki jest mało, placki wystarczy podsmażyć z dwóch stron tyle tylko, by się zarumieniły. Oczywiście podaję z jogurtem typu greckiego lub z ikrą z bakłażana.

    OdpowiedzUsuń
  18. Naprawdę dobry przepis :) Placki z cukinii zawsze trochę mi się rozpadały i były dość wodniste. Te wyszły pyszne i takie- konkret :) Za kilka dni robię wariacje z miętą!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz i zapraszam częściej :)
ze względu na ogromną ilość spamu z robotów, zmuszona byłam wprowadzić weryfikację obrazkową i logowanie. Przepraszam za utrudnienia...
(uwaga - jeśli komentarz zawierał aktywny link, nie będzie publikowany)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...