"Miłość" Tymańskiego, Trzaski, Możdżera, Oltera i Sikały

Film o "Miłości", o dwudziestokilkuletnich geniuszach muzycznych, ich miłościach, o niepokojach dorastania i wyzwoleniu. "Miłość" Filipa Dzierżawskiego - pozycja obowiązkowa dla dzisiejszych -dziestolatków. Widzieliście już?

Strasznie głupio jest mi się przyznać. Możdżera znam od dawna, Tymona i Trzaskę od zawsze, ale "Miłość" mnie ominęła. W czasach, gdy się rozwijali najbujniej, ja przeżywałam własne stany fascynacji i zakochania. Ale po latach wracam do "Miłości" i chłonę...Pod koniec lat 80-tych, tuż przed wielką zmianą powstała "Miłość", niepokorny Trzaska, rozpierdalacz Tymański, "pizduś" Możdżer i Olter, którego nie było, chociaż tłukł w bębny jak natchniony. Czwórka, a potem piątka (plus Maciej Sikała) chłopaków, którzy sklejali się i rozbiegali muzycznie, by stworzyć legendarny zespół jazzowy. Chcieli robić muzyczną rewolucję, a nie tylko "grać jakiś tam dżezik".


Grali z Lesterem Bowie, bali się siebie i kochali do zatracenia. Dorastanie zarówno życiowe, jak i muzyczne w tyglu charakterów, oczekiwań, pragnień i strachów na stworzyło ich tymi kim dziś są lub jakimi odeszli. Przekraczali granice muzyczne, granice bliskości i byli tak cholernie zachłanni. 


"Miłość" Filipa Dzierżawskiego to dokument o historii zespołu, o niemożliwych powrotach i niespełnionych tęsknotach, o odpowiedzialności i kompromisach. Bardzo intymne historie dzisiejsze i te sprzed 25 lat w niezwykle poruszającej formie. Znów pokochałam Możdżera, ale już tym razem nie za jego słuch absolutny i perfekcyjną muzykę. Strasznie mi też smutno, bo o własnych rozczarowaniach często zapominamy, przykrywamy je nowym doznaniami, nowym życiem. Tymański, Trzaska, Możdżer, Sikała - w nich wciąż trochę jak zadra, jest "Miłość", a może już tylko to dojmujące pragnienie miłości


Wyjdziesz z kina z pytaniami, ale bez odpowiedzi, w głowie na długo pozostanie niepokój. A potem polecisz szukać ich płyt, których "Miłość" wydała aż sześć, w tym trzy z Lesterem Bowie. 
Nie przegapcie tego filmu w kinach! Już grany jest na pokazach przedpremierowych, a oficjalna premiera 9 sierpnia. 

Miłość
reżyseria Filip Dzierżawski
dokument, 92 min
w kinach od 9 sierpnia 2013

2 komentarze:

Dziękuję za pozostawiony komentarz i zapraszam częściej :)
ze względu na ogromną ilość spamu z robotów, zmuszona byłam wprowadzić weryfikację obrazkową i logowanie. Przepraszam za utrudnienia...
(uwaga - jeśli komentarz zawierał aktywny link, nie będzie publikowany)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...