5. kuchnia+ film food fest - już od piątku!

Już od piątku kolejna, piąta już edycja najsmaczniejszego festiwalu filmowego w Polsce. Przez 3 dni nie będę wychodzić z kina, po raz kolejny zabiorę dzieci na warsztaty kulinarne organizowane przez Slow Food Warszawa, w sobotę rozkoszować się będę kolacją filmową, a niedzielny poranek to slowfoodowe filmowe śniadanie wśród 250 osób Wtajemniczonych do Prawdziwego Jedzenia. Warszawo, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu - spotkajmy się na 5. kuchnia+ Food Film Fest!


Co roku zachwycam się każdym wydarzeniem, filmem i spotkaniem wokół Kuchnia+ Food Film Fest. Poczytajcie co pisałam o śniadaniu i filmowej kolacji, a potem pędźcie na eBilet.pl rezerwować bilety! Dokumenty prezentowane na Festiwalu pobudzają zmysły, przed każdym seansem widzowie degustują smaki związane z prezentowanym filmem. Ale filmy festiwalowe także otwierają oczy, uświadamiają, zmuszają do myślenia i przyglądania się temu, co trafia na nasze stoły. Tego nie można przegapić!


Tegoroczny kuchnia+ food film fest odbędzie się w dniach 22-24 listopada, po raz pierwszy w czterech miastach: Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. W czwartek, 21 listopada w warszawskim kinie Kultura odbędzie się uroczyste otwarcie przeglądu. W jego trakcie zaproszeni goście obejrzą „Czerwoną obsesję” Warwicka Rossa. Nominowany na Tribeca Film Festival obraz, w unikalny jak na dokument sposób, opowiada o wpływie współczesnej sytuacji ekonomicznej na ceny i jakość wina ze słynnego regionu Bordeaux. Twórcy szczególnie skupiają się na szansach i zagrożeniach wynikających z rosnącego zainteresowania chińskich konsumentów. Narratorem filmu jest Russell Crowe.


Program przeglądu podzielony jest na trzy dni, a każdy z nich poświęcony jest innej tematyce. W piątek, 22 listopada widzowie zobaczą sekcję „Kultura kulinarna”. W jej ramach „Skarby kuchni tybetańskiej”, opowiadające o czterech charakterystycznych składnikach wykorzystywanych w kuchni kraju na Dachu Świata. Po jego zakończeniu odbędzie się seans „Kulinarnego dziedzictwa Alp”, przybliżającego sekrety i smaki alpejskiego jedzenia. Pierwszy dzień przeglądu zakończy pokaz „Ostatniego oceanu”. Reżyser Peter Young i ekolog David Ainley prowadzą trudną walkę o uratowanie dziewiczego obszaru Morza Rossa przed nadmierną eksploatacją.


W sobotę 23 listopada w sekcji „Społeczeństwo” na uczestników czeka duża dawka interesujących i ważnych społecznie filmów. Dzień rozpocznie „Farmer i jego Książę” w reżyserii Bertrama Verhaaga, docenionego nagrodą specjalną Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz uhonorowanego m.in. na festiwalu w Berlinie, Amsterdamie i Palm Springs. Dokument ukazuje brytyjskiego księcia Karola i jego osobistego farmera, którzy od 30 lat prowadzą najstarsze rolnicze gospodarstwo ekologiczne na świecie. Następnie za kulisy świata wielkich firm produkujących czekoladę zabierze widzów „Gorzki smak czekolady” Mikiego Mistratiego. Reżyser pokaże, w jaki sposób wykorzystuje się dzieci i jak dochodzi do łamania praw człowieka przy zbieraniu nasion kakaowca na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Z kolei „Fair Trade – Sprawiedliwy Handel?” ukaże, że za fasadą szczytnej idei fair trade może skrywać się okrutna prawda o wyzyskiwaniu ludzi w krajach Trzeciego Świata. Wieczorem film autorstwa Olivii Mokiejewski i Romaina Icarda „Co kryje Coca-Cola?” ujawni jedną z najlepiej chronionych tajemnic handlowych XX i XXI wieku – skład Coca-Coli. Natomiast „Parcie na żarcie” zapozna widzów z metodami, jakimi posługują się producenci żywności, aby przekonać konsumentów do kupowania większej ilości jedzenia niż potrzebują. Głównym punktem wieczoru będzie pokazywana na otwarciu przeglądu „Czerwona obsesja”.


Ostatniego dnia przeglądu, w niedzielę, 24 listopada organizatorzy przedstawią sekcję „Smakosze”. Jej motywem przewodnim są najlepsi szefowie kuchni, najlepsze restauracje i wytrawne jedzenie. „elBulli - kulinarny interface” przybliży widzom temat food designu. Ekipa nieistniejącej już tytułowej słynnej restauracji we współpracy z dwójką artystów zajęła się projektowaniem jedzenia i sztuką jego podawania. Sztuka kulinarna w najlepszym wydaniu. Z kolei „Somm” zabierze uczestników przeglądu w świat najwyższej klasy sommelierów i ukaże kulisy najtrudniejszego egzaminu w tej branży. O smakach i aromatach herbaty, trunku z tak wielką tradycją w Azji, jak wino w Europie, opowie film „Mistrzowie herbaty”. 5. kuchnia+ food film fest zamknie fabularny „Smak curry” – historia kobiety, pracującej przy zaopatrzeniu indyjskich biur w lunch boxy. Jej życie się zmienia, kiedy okazuje się, że potrawy, które przygotowywała, trafiają nie do jej męża, lecz do nieznajomego mężczyzny.


Pokazy 5. kuchnia+ food film fest odbędą się w dniach 22-24 listopada równolegle w: 
warszawskim kinie Kultura
poznańskim kinie Muza 
- gdańskim kinie Neptun
- wrocławskich Nowych Horyzontach

W ramach przeglądu istnieje 9 bloków filmowych. Każdemu blokowi towarzyszy dyskusja z twórcami lub ekspertami oraz poczęstunek związany z tematyką filmu. Sprzedaż biletów rozpoczęła się 8 listopada. Bilety w cenie 18 zł za jeden blok będą do nabycia w kasach kin lub na portalu eBilet.pl.


PROGRAM 5. KUCHNIA+ FOOD FILM FEST 
Warszawa, Poznań, Gdańsk, Wrocław

piątek, 22 listopada 2013
17:30 „Skarby kuchni tybetańskiej”  + „Kulinarne dziedzictwo Alp”
20:00 „Ostatni ocean”
sobota, 23 listopada 2013
13:00 „Farmer i jego Książę”
15:00 „Gorzki smak czekolady” + „Fair Trade – Sprawiedliwy Handel?”
17:30 „Co kryje Coca-Cola?” + „Parcie na żarcie”
20:00 „Czerwona obsesja”

niedziela, 24 listopada 2013
15:00 „elBulli - kulinarny interface”
17:30 „Somm” + „Mistrzowie herbaty”
20:00 „Smak curry”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawiony komentarz i zapraszam częściej :)
ze względu na ogromną ilość spamu z robotów, zmuszona byłam wprowadzić weryfikację obrazkową i logowanie. Przepraszam za utrudnienia...
(uwaga - jeśli komentarz zawierał aktywny link, nie będzie publikowany)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...