Wigilijna zupa grzybowa - czysta

W naszym domu z rzadka jada się zupę grzybową na Wigilię, jeśli już to wówczas, gdy jest więcej gości dorosłych, którzy częściej niż dzieci lubią grzybową. A ta wigilijna jest całkiem inna od "jesiennej grzybowej", w kuchni staropolskiej nazywana była zupą grzybową czystą, gdyż nie zawierała śmietany, czy kaszy.


Co roku, gdy przesłuchuję kolekcję swoich płyt i playlist świątecznych zachwycam się jak cudowne słowa i dźwięki z całego świata opowiadają o Bożym Narodzeniu. Posłuchajcie dziś utworu, który przysłał mi Michał na konkurs Noël, noël 2013, Zulal  i "Donadzar" - prosto z Armenii. Bardzo chciałabym zrozumieć tekst, ponoć opowiada o Świętach…


Wigilijną zupę grzybową czystą jadałam u babci, wiele wiele lat temu. Taką prawdziwą zupę wigilijną gotuje się na wywarze warzywnym. Idealnie nada się do tego woda po gotowaniu warzyw na sałatkę warzywną. To jeden z tricków kuchennych jak nie marnować jedzenia, a jednocześnie dosmaczyć zupę grzybową albo barszcz wigilijny. Można oczywiście podawać ją z kluskami grzybowymi, ale to smaki z innych rejonów Polski niż nasza rodzina.


Najlepsze do wigilijnej czystej zupy grzybowej będą suszone podgrzybki lub koźlarze. Oczywiście gotowana na prawdziwkach będzie niezwykle szlachetna, jednak znacznie jaśniejsza. Ja pamiętam, że ta zupa zawsze miała być prawie czarna.

Wigilijna zupa grzybowa - czysta

70g suszonych podgrzybków lub koźlarzy
1,5 litra bulionu warzywnego (na przykład po gotowaniu warzyw na sałatkę jarzynową)
10 suszonych śliwek
kilka suszonych gruszek
2 łyżki masła
koperek

Grzyby zalej 300ml ciepłej wody i odstaw na 30 minut do namoczenia, a potem ugotuj w tej samej wodzie do miękkości - trwa to ok 40 minut. Wyjmij grzyby łyżką cedzakową, a wywar grzybowy przecedź przez sito wyłożone gazą, by pozbyć się ewentualnych ziarenek piasku, którymi mogły być zabrudzone suszone grzyby. 
Wywar z gotowania grzybów wstaw na malutki ogień i zredukuj i połowę. Grzyby w tym czasie pokrój w paseczki. 
Rozgrzej w garnku masło i podsmaż na nim ugotowane suszone grzyby i wyjmij na bok. Masło w garnku zalej gorącym bulionem warzywnym, dodaj wywar z grzybów, suszone śliwki i suszone gruszki. Gotuj ok 10-15 minut, a potem odcedź, dodaj pokrojone grzyby i koperek. Dopraw solą i pieprzem przed podaniem. 

1 komentarz:

  1. W rodzinie mojego taty nazywa sie taka zupe barszczem grzybowym

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz i zapraszam częściej :)
ze względu na ogromną ilość spamu z robotów, zmuszona byłam wprowadzić weryfikację obrazkową i logowanie. Przepraszam za utrudnienia...
(uwaga - jeśli komentarz zawierał aktywny link, nie będzie publikowany)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...