Kuchnia polska na 100lecie - weź książkę!

Kochamy kuchnię włoską, uwielbiamy francuskie tradycje kulinarne, ekscytujemy się azjatyckimi smakami, które zadomowiły się na polskiej scenie gastronomicznej. O kuchni polskiej jednak wciąż zdarza nam się mówić z dużą nieśmiałością, by nie powiedzieć zażenowaniem. A to całkiem niepotrzebnie. Mamy bowiem szalenie bogatą kulturę kulinarną, która jak gąbka chłonęła nie tylko egzotyczne i bogate smaki wschodnie i zachodnie z czasów królów, ale i przez 123 lata, gdy na mapach świata słowa "Polska" nie było, zasysaliśmy z innych obcych, wówczas narzuconych nam kultur. Paradoksalnie odzyskując 100 lat temu niepodległość, zabraliśmy całkiem sporo z tradycji kulinarnych, które napłynęły podczas zaborów. Dziś śmiało możemy z tych korzeni korzystać, najlepiej w pełni świadomie wzbogacając nabyte receptury o wspaniałe polskie produkty i nowoczesne techniki kulinarne. Jeśli chcecie w swojej kuchni wprowadzić trochę historycznych smaków, mam dla Was świetną książkę "Sto receptur na sto lat niepodległości" wydanej w programie Kulinarne Zjednoczenie Polski. 


W listopadowe długie i bure wieczory, słucham Kuby Badacha. Dziś razem z nim "Wracam do siebie", posłuchajcie...Wracacie czasem do historycznych książek kulinarnych, poszukujecie starych, starszych niż babcine receptur? Gotujecie z nich we własnej kuchni? Trochę to trudne i bywa, że trzeba być takim pasjonatem jak Truskawkowa Ania, która w swojej "Retro kuchni" przepisuje na współczesny język dawne smaki, receptury i tradycje. Ale już gdybyśmy chcieli coś z historią zjeść w restauracji, to nieco trudniej, prawda? Od jakiegoś czasu i to się zmienia m.in dzięki programowi "Polskie Skarby Kulinarne", który właśnie z myślą o profesjonalnej gastronomii realizuje mecenas, MAKRO Polska przy współpracy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Celem programu jest zwiększenie świadomości konsumentów o prawdziwym bogactwie smaków kuchni polskiej, które kształtowało się przez wieki czerpiąc z różnych kultur. Przecie nie tylko żurkiem, mielonym i mizerią polska kuchnia stoi.

szefowie - ambasadorzy akcji prowadzący warsztaty w Akademii Inspiracji MAKRO

W ostatnich dniach miałam przyjemność brać udział w w kolejnym punkcie programu, spotkaniu w gronie szefów kuchni, dziennikarzy i autorów blogów kulinarnych, które odbyło się w Akademii Inspiracji MAKRO. Tym razem okazją była inauguracja Tygodnia Kuchni Polskiej oraz premiera książki "Sto receptur na 100 lat niepodległości (1918-2018)", której mecenasem jest MAKRO. Oprócz wywiadów, spotkań kuluarowych i opowieści prof Jarosława Dumanowskiego o historii kształtowania kuchni polskiej podczas 123 lat zaborów, mieliśmy okazję pod okiem szefów kuchni z całej Polski przygotować kilka potraw z książki. Wśród ambasadorów programu są Iwona Niemczycka, Michał Szcześniak, Wojtek Harapkiewicz, Wojtek Pasikowski, Małgorzata Marchewka, Michał Grzywacz, Cezary Powała, Paweł Serafin, Przemek Błaszczyk, Michał Bałazy, Jarek Sak, Paweł Serafin i Kasia Daniłowicz. 

tu znajdziesz elektroniczną wersję książki
- klik i już ją masz :)
Książka "Sto receptur na 100 lat na niepodległości" zbiera historyczne przepisy polskie i wydana została w ramach programu Kulinarne Zjednoczenie Polski.

Na ponad 300 stronach znajduje się 100 receptur kuchni polskiej z terenów pod wpływami rosyjskimi, austriackimi, pruskimi, a także wywodzącymi się z kuchni żydowskiej i wojskowej. Wszystkie są zarówno z rysem historycznym, komentarzem prof Dumanowskiego, ale i zaproponowane we współczesnych interpretacjach najlepszych polskich szefów kuchni, którzy dodali nutę regionalności.

Piękny i smakowity kąsek historyczny, ale i masa inspiracji do poszukiwań smaku i tradycji we własnej kuchni.

A czy Wy także macie ochotę na tę książkę? Mam ją dla każdego chętnego - wystarczy wejść w ten link i ściągnąć książkę w wersji pdf, a potem gotować!


"Sto rceptur..." to książka którą można było zjeść i to dosłownie! Od ruskiej uchy i karpia po niemiecku, przez węgierski gulasz i ulubione bułki Piłsudskiego po kartoflany kołacz i żydowski kugel. Wpływy zaborów kształtowały kuchnię polską przez 123 lata. Od 5 do 11 listopada 2018r. w ramach Tygodnia Kuchni Polskiej można było testować wybrane oraz inspirowane książką potrawy, przygotowane według historycznych receptur we współczesnej interpretacji w 100 restauracjach w całej Polsce. A gdy czas festiwalu w restauracjach minął, warto je odtwarzać we własnej kuchni.  Kuchnia polska to silne wpływy pruskie, rodyjskie, austriackie, żydowskie, a także kuchnia wojskowa. Łączy roby, raki, potrawy mączne, zamorskie przyprawy, z tanimi i popularnymi składnikami jak cebula, fasola, czy twaróg. 


Jedząc fasolkę po bretońsku warto pamiętać, że jej korzenie sięgają I wojny światowej, gdy prowansalskie cassoulet (pierwotnie z gęsiną, kaczką lub baraniną) znalazło się w okopach z żołnierzami na południu Europy, a stamtąd wraz z armią gen. Hallera trafiło do żołnierskiej kuchni  wojsk polskich. Dawną recepturę dla 100 ludzi znaleźć można w książce "Kuchnia garnizonowa oraz wskazówki tyczące się racjonalnego odżywiania się wojsk", z której korzystali komendanci obozów we Francji i Algierii, gdzie stacjonowała polska armia generała Józefa Hallera. W naszej rodzimej wersji to już raczej boczek i uboższa kiełbasa, ale danie od dawna jest jednym z bardziej popularnych w Polsce.
A gdyby tak podać je w nowoczesnej i bardziej współczesnej wersji - fasolkę po bretońsku z wędzonym pstrągiem? Taką wersję w książce "Sto receptur" proponuje Iwona Niemczewska, szefowa restauracji ze Szczecina. Czyż nie piękny pomysł?

Kulinarne Zjednoczenie Polski smakuje wybornie, zobaczcie sami!
Może żymła korzenna ze śliwką zagości w Waszej kuchni? To nic innego niż drożdżowa buchta,  wywodząca się ze Śląska, którą onegdaj zajadał się sam Piłsudski. 

Zachwyci Was też polenta z bryndzą , kwintesencja kuchni galicyjskiej, w oryginale pochodząca z książki "366 obiadów" Gruszeckiej. W "Sto receptur" jest już w nowoczesnej wersji Kasi Daniłowicz z restauracji Olszewskiego 128 we Wrocławiu - z pieczoną cebulą, brązowym masłem i wędzoną śliwką. 

Ty tylko kilka ze stu receptur pochodzących z książki, kawał historii kuchni polskiej, mnóstwo pracy i kreatywnego podejścia dzisiejszych szefów kuchni. Jedzmy co polskie, po polsku, doceniając wszelkie ciekawe wpływy, które przez wieki przyjmowała Rzeczypospolita do swojej kultury kulinarnej. 
___________________________________
wpis inspirowany programem "Polskie Skarby Kulinarne wczoraj i dziś" którego mecenasem jest MAKRO Polska, zaś głównym partnerem Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

3 komentarze:

 1. Hej, coś link nie działa... podpowiesz, co tu zrobić? :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. link działa w takim sposób, że od razu otwiera się opcja ściągnęcia książki w formie PDF :)

   Usuń
 2. Haha, masz rację... mam ściągniętych 5 teraz :P

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz i zapraszam częściej :)
ze względu na ogromną ilość spamu z robotów, zmuszona byłam wprowadzić weryfikację obrazkową i logowanie. Przepraszam za utrudnienia...
(uwaga - jeśli komentarz zawierał aktywny link, nie będzie publikowany)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...