Chleb słonecznik na World Bread Day 2013

Oto pierwszy raz mam okazję wziąć udział w świętowaniu World Bread Day. 16 października to bardzo niezwykły dzień. Tysiące blogujących piekarzy domowych na całym świecie czeka na niego cały rok - Święto Chleba Codziennego, którego dziś nam nie brakuje. W 2013 roku to już ósma edycja World Bread Day, bardzo jestem ciekawa ile bochnów chleba dziś powstanie. Ja upiekłam dwa chleby - mój ukochany od kilku miesięcy chleb wieloziarnisty i chleb, który piekę od ponad 10 lat tylko na szczególne okazje - chleb słonecznik.

Od rana otaczają mnie energetyczne, pełne mocy dźwięki. A tak całkiem w temacie chleba, posłuchajcie Hugo  i "Bread and Butter"...



World Bread Day 2013 - 8th edition! Bake loaf of bread on October 16 and blog about it!
Mój pierwszy World Bread Day zasługuje na wypiek specjalny, gdyż tym wpisem pierwszy raz biorę udział w Święcie Domowego Chleba. To niesamowite, ale zdałam sobie sprawę, że chleb piekę nie dłużej niż rok, może półtora i sprawia mi to coraz więcej radości. Tym bardziej zatem cieszę się, że mogę wziąć udział w WBD.
Chleb słonecznik jest dość pracochłonny, wymaga trochę czasu i cierpliwości, jednak jest naprawdę prosty do zrobienia. Koniecznie spróbujcie!
Pierwszy raz upiekłam chleb słonecznik na chrzciny naszego średniego syna, 11 lat temu. Wypiek miał być gotowy na śniadanie, wstałam więc o 5 rano by zdążyć go przygotować, by ciasto urosło, a chleb był puchaty. To zupełnie inny rodzaj pieczywa - delikatny, mięciutki, idealny na weekendowe śniadanie. Można go przygotować w wersji wytrawnej lub słodkiej. Autorką przepisu jest bułgarska mama jednej z moich znajomych, a przepis pierwszy raz był publikowany wiele lat temu w Galerii Potraw GW.

1. wyrośnięte ciasto podziel na 4 części
2. następnie każdą z ćwiartek podziel na kolejne 4 części, aż powstanie ich 16
3. każdy kawałek ciasta rozwałkuj na cieniutki placek; placuszki składaj po 4 jeden na drugim i zwijaj w rulony
Rulony tnij na trójkąty
4. Układaj trójkąty ostrą częścią do środka w wysmarowanej masłem blasze, odstaw do wyrośnięcia, a potem posmaruj żółtkiem rozkłóconym z mlekiem i posyp sezamem, czarnuszką, pestkami lub migrałami

Cała sztuka polega na wałkowaniu kilkunastu warstw ciasta, smarowaniu ich masłem, a potem zwinięciu w rulony i wycięciu trójkątów. W trakcie rośnięcia i pieczenia masło spowoduje, że ciasto będzie się pięknie rozwarstwiać. Ułożone w blasze trójkąty rosną w kształt słonecznika.

Niezbyt często piekę chleb słonecznik, ale za każdym razem obiecuję sobie, że będę piekła go częściej. Jest lekki, puchaty i niezwykle smaczny.


Chleb słonecznik - wersja słodka lub wytrawna

25g świeżych drożdży lub 7g suszonych
2 średnie jajka
15g oleju słonecznikowego
wersja wytrawna: 15g soli + 10g cukru + zioła lub przyprawy dla nadania smaku
wersja słodka: 100g cukru + szczypta soli + ew przyprawy dla nadania smaku (cynamon, kardamon)
220g ciepłego mleka
500g mąki + trochę do podsypywania
10g octu winnego 

90g masła
żółtko i 2 łyżki mleka do smarowania
sezam, czarnuszka, migdały do posypania - wg uznania i wersji, która pieczesz

Drożdże rozetrzyj z łyżką cukru i 3 łyżkami ciepłego mleka i odstaw do podrośnięcia. Jeśli używasz drożdży instant, możesz je od razu dodać do ciasta razem z mąką. 
Rozmieszaj jajka, olej, mleko, sól, cukier i przyprawy (w zależności od wersji jaką chcesz piec). Powoli dodawaj przesianą mąkę, ocet i wyrośnięte (lub suche) drożdże. 
Wyrabiaj ciasto ok 20 minut, aż stanie się mniej klejące i zacznie odchodzić od ręki. 
Wyrobione ciasto przełóż do miski, przykryj folią i odstaw do wyrośnięcia na ok 60 minut - powinno podwoić swoją objętość. 
Przygotuj tortownicę o średnicy ok 26cm i wysmaruj ją masłem.
Gdy ciasto podwoi swoją objętość podziel je na równe 4 części, a następnie każdą z nich na kolejne 4 części. Patrz na zdjęcia wyżej - powinno powstać 16 kulek równej wielkości.
Każdą z nich rozwałkuj na omączonym blacie na cieniutki placek. Składaj po 4 placki jeden na drugim, każda warstwę smarując masłem. Każdy zestaw 4 placków zwiń w rulon - powinny powstać 4 rulony (każdy z nich składa się z 4 placków posmarowanych masłem i złożonych razem).
Rulony potnij na trójkąty (z końcówek zrób małe kulki), a te układaj w przygotowanej tortownicy ostrą częścią do środka. Na środku włóż kuleczki uformowane z odciętych końcówek rulonów. 
Blachę przykryj i odstaw do wyrośnięcia na ok 30-40 minut.
Rozgrzej piekarnik do 180°C.
Wyrośnięte ciasto posmaruj żółtkiem rozkłóconym z mlekiem i posyp sezamem, czarnuszką lub kruszonymi migdałami. Piecz lekko przykryte folią alu przez 25 minut, potem zdejmij folię i piecz jeszcze ok 20 minut. 
Chleb w wersji wytrawnej podawaj z pesto, masłem czosnkowym lub pasztetem.
Wersja słodka cudownie smakuje z dżemem, miodem lub bez niczego.

Niech się Wam pieką chleby!

11 komentarzy:

  1. Fantastyczne święto!
    Za rok biorę udział!

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękny!
    Przymierzam się do niego już od dłuższego czasu,
    ale wydaje się taki pracochłonny;)
    Może za rok...:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niby jest, ale w sumie to prosta robota - wałkowanie, malowanie i cięcie. Warto :)))

      Usuń
  3. Przepiękny jest ten chlebek! Uwielbiam takie wypieki. Piękne zdjęcia, smakowite bardzo.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Piękny i bardzo apetycznie wygląda, w sam raz do herbatki :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten chleb chodzi za mną już od jakiegoś czasu... Pięknie się u Ciebie prezentuje!

    OdpowiedzUsuń
  6. Lovely bread! I like the fluffy crumb! Dziękujemy za udział w Dniu Chleba Świata 2013.

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam się śniadaniowo :) Zrobiłam ten chlebek i aż żałuję, że nie zdążyłam go sfotografować, bo wyszedł piękny! Zdecydowałam się na wersję wytrawną - dodałam zioła prowansalskie, a na górę siemie lniane. Następnym razem dodam jeszcze kminek. Ciasto mocno się kleiło podczas wyrabiania. W sumie 15 minu się z nim kłóciłam i w końcu podsypałam trochę mąki i udało mi się go okiełznać. Nie miałam czasu na tak długie wyrastanie więc w misce ok 40 minut. Z kulkami-plackami-rulonikami jest trochę pracy - ale ku mojemu zdziwiniu nie jest to bardzo trudne - ciasto wdzięcznie się zachowuje, a zapach masła obiecuje maślane doznania ;). W tortownicy wyrastało jeszcze 30 minut i tak jak w przepisie piekło się początkowo przykryte folią, a później już bez. Wyrosło - cudowne, piękne, równe i pachnące. Przełożyłam na duży płaski talerz i siedziąc przy stole rwaliśmy sobie po kawałku. Doskonały sam jak i posmarowany masłem. Myślę, że świetnie pasowałby do wieczornego posiedzenia przy przekąskach/sałatce i winie. No i trzeba przyznać robi wrażenie - jego forma jest popisowa :). Dziękuję za przepis i pozdrawiam ciepło!

    OdpowiedzUsuń
  8. That looks very good, so soft and fluffy!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz i zapraszam częściej :)
ze względu na ogromną ilość spamu z robotów, zmuszona byłam wprowadzić weryfikację obrazkową i logowanie. Przepraszam za utrudnienia...
(uwaga - jeśli komentarz zawierał aktywny link, nie będzie publikowany)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...