Smakuj Gruzję - w Lublinie!

Jeszcze tylko kilka tygodni to jednego z najciekawszych wydarzeń kulinarno-kulinarnych w Polsce. W pierwszych dniach września w Lublinie odbędzie się VII Europejski Festiwal Smaku, w tym roku Taste Gruzja - Smakuj Gruzję, program jest ogromny!! Może wybierzecie się ze mną na warsztaty kulinarne kuchni gruzińskiej i koncert Katie Melua oraz Meli Koteluk?

fot. Magdalena Konik "Gruzja magiczna"  - Wystawa w Muzeum Lubelskiem

Na Europejskim Festiwalu w Lublinie byłam ostatnio w 2013 roku, od tego czasu Festiwal ogromnie rozrósł się i spotężniał. Organizatorzy z wielkim rozmachem zapowiadają edycję tegoroczną, siódmą z kolei. Program Festiwalu jest pełen smaku, rozmaitości i naprawdę zachwyca

Mam wrażenie, że dla kogoś, kto nigdy nie był w Gruzji (jak ja) może to być świetna motywacja do zaplanowania podróży do tego pięknego kraju, zaś dla miłośników Gruzji, którzy już mieli okazję się w niej rozsmakować, będzie to świetne wspomnienie i przypomnienie tego czym Gruzja zachwyca i przyciąga. 

W programie znalazłam dla siebie kilka absolutnych perełek. Wśród najciekawszych wydarzeń są zarówno koncerty, jak i wystawy sztuki, spektakle teatralne, a także warsztaty i niekończąca się uczta kulinarna przeplatana gruzińskimi toastami. Oprócz uczestniczenia w samym Festiwalu, mam nadzieję na zrealizowanie mojego własnego projektu #zjemLublin, czy ktoś z lublinian ma ochotę smakować wraz ze mną, a może zostać moim przewodnikiem?
Festiwal rozpoczyna się 2 września, we środę, ale już 1 września będzie się sporo działo, zerknijcie na program festiwalu. Szczególnie ciekawie zapowiadają się:

Gruzińskie Miasteczko Smaku na placu Łokietka przed Bramą Krakowską 
codziennie od 10:00 do 22:00
- codzienne pokazy gotowania, lepienie słynnych gruzińskich chinkali, pojedynek na placki - chachapuri vs lubelskie cebularze, degustacje win i kameralne koncerty. Smakosze znajdą wybitne wina gruzińskie, wędliny i sery z Gruzji, a także mnogość "karmicieli" prezentujących kuchnię polską - pierogi, zupy, dania z grilla. Ciekawostką będą świeże ostrygi.

Jarmark Inspiracji  na Starym Mieście codziennie od 10:00 do 22:00
- ponad 100 wystawców z Polski i Europy, Targ Rybny (od 4 września), Jarmark Slow Food - wystawy i targi prezentować będą drzewa i krzewy, z których owoców powstają nalewki, ja ciekawa jestem Targu Rybnego

Moc Restauracji 
- w 10 restauracjach (których szefowie wcześniej wezmą udział w warsztatach kuchni gruzińskiej prowadzoną przez Nanę Kolbai) smakosze spróbują potraw gruzińskich, ma być przepysznie! 
W akcji Moc Restauracji wezmą udział: 16 Stołów, Caffe Trybunalska, Czarcia Łapa, Hades Szeroka, Ivo Italian, Kardamon, Old Pub, Paleta Smaków, The Olive Hotel Ilan, Ulice Miasta


fot. Magdalena Konik "Gruzja magiczna"  - Wystawa w Muzeum Lubelskiem


"Gruzja magiczna" w środę 2 września o 18:00 w Muzeum Lubelskim
- wernisaż wystawy fotografii Magdaleny Konik, później koncert Ellen Chkhitadze (Gruzja) 

JemTeatr „Kirgiz schodzi z konia” w środę 2 września o godz 21:00, Old Pub 
- spektakl inspirowany esejem Ryszarda Kapuścińskiego – restauracja Old Pub
Warsztaty fotografii otworkowej we czwartek 3 września o 17:00 w klasztorze oo. Dominikanów
- warsztaty o jednej z najstarszych technik fotografowania poprowadzi Ryszard Karczmarski

Krym niedokończona podróż we czwartek 3 września o 18:00 w klasztorze oo. Dominikanów 
- wernisaż wystawy fotografii Romana Krawczenki i Ryszarda Karczmarskiego
Koncert Katie Melua i Meli Koteluk we czwartek 3 września o 20:00, Arena Lublin bilety tu
- główny koncert Europejskiego Festiwalu Smaku i uroczyste otwarcie festiwalu 
Katie, Ketevan Melua, Gruzinka z urodzenia, wychowana w Wielkiej Brytanii, zjawiskowa wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Uwielbiałam jej "Nine Million Bicycles", "I Cried For You", czy "The Flood". Na ostatniej płycie "Ketevan" z 2013 roku wraca do swoich gruzińskich korzeni i folkowych inspiracji. Obecnie pracuje nad nowym materiałem i liczę, że niebawem wyda nowy krążek, przyzwyczaiła nas do dwuletniego cyklu. Na koncercie w Lublinie z pewnością zaśpiewa kilka utworów w ojczystym języku, liczę także na nowe utwory. 
Występ Katie Melua poprzedzi koncert Meli Koteluk. Mela to objawienie polskiej sceny muzycznej z 2012 roku, zdobyła Fryderyki, śpiewała u Gaby Kulki i z Czesławem Mozilem. Jej niezwykły, ciepły głos i interpretacje muzyczne poruszają do głębi, a koncerty są niesamowite! To nie będzie zwykły "support", mam wielki apetyt na jej koncert!
Dla tak niezwykłych gwiazd, które zazwyczaj grają w pięknych salach koncertowych i klimatycznych klubach, Arena Lublin przekształci się w kameralną salę koncertową. Bardzo jestem ciekawa efektu wizualnego, ale także akustyki w tej przestrzeni.
UWAGA - bilety na koncert Meli i Katie są już od 45zł! to fenomen dla mnie, że nieco dalej od Warszawy koncert wielkiej gwiazdy może być w tak niskiej cenie! Karnet VIP obejmuje restaurację VIP, trunki i full wypas, a kosztuje tylko 200zł

Gospodarka ze smakiem w piątek 4 września 12:00-14:00 w Caffe Trybunalska 
- warsztaty wyrobu cydru poprowadzi Hieronim Błażejak, obowiązują zapisy

"Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca" piątek 4 września w sali widowiskowej Centrum Kultury 
- spektakl (biletowany) Stowarzyszenia Teatralnego Badów (wg Ilji Erenburga) spektakl Piotra Bikonta 

Koncert A-Wa (Izrael) w piątek, 4 września o 21:00 na scenie Placu po Farze
- najnowszy i najgorętszy zespół muzyki oriental/hebrew/arabic z Izraela. Trzy świetne wokalistki z towarzyszeniem muzyki elektronicznej.
Teatr Nalewek w sobotę 5 września o 14:00 w Restauracji Old Pub
- jubileuszowy XXV Ogólnopolski Turniej Nalewek. Obrady kapituły z udziałem Artystów Nalewek.  Co ważne dla wystawiających się,  po raz pierwszy w historii polskich konkursów nalewek każda ze startujących w Lublinie nalewek otrzyma metryczkę z punktacją sędziów, czyli realną ocenę, która może być cenną wskazówką w dalszym rozwoju sztuki nalewkarskiej. Jesli produkujecie nalewki, warto się zgłosić. Ja tylko raz wzięłam udział w Turnieju Nalewek (w Warszawie i nawet udało mi się zdobyć nagrodę i wyróżnienie (tu o tym pisałam). Świetna przygoda!
Kontakt dla zgłaszających swoje trunki: Waldemar Sulisz, 515 267 177
Projekt Haydamaky & Rokiczanka w sobotę 5 września o 20:00 na scenie Placu po Farze
- Rokiczanka (zespół ludowy z Rokitna, którego teledyski mają milionowe odsłony) i legenda ukraińskiego rocka, zaprzyjaźniony z Festiwalem zespół Haydamaky dadzą wspólny koncert, będzie ogień i żar!

Džambo Aguš evi Orchestra (Macedonia) w niedzielę 6 września o 20:00 na scenie Placu po Farze
- jeden z najlepszych trębaczy na świecie, Dzambo Agusev i dęta orkiestra z Macedonii świeżym powiewem bałkańskiej muzyki zakończą tegoroczną edycję Festiwalu w Lublinie

Pokazy kulinarne na Scenie po Farze przez wszystkie dni Festiwalu 
- pokazy kulinarne szefów kuchni z lubelszczyzny, którym bliska jest lokalna kuchnia lubelszczyzny, a także smaki Gruzji, Izraela, Ukrainy, i Macedonii. 
Wiele z pokazów prowadzić będą gwiazdy Top Chef, MasterChef i Hell's Kitchen (m.in. Patryk Dziamski, Ivo Violante). Najbardziej rozpoznawalni polscy kucharze młodego pokolenia przez dwa dni będą gotować na Scenie po Farze, na dziedzińcu zamku poprowadzą Zieloną Akademię Kubusia Puchatka, zaś wieczorem będą gotować w najlepszych restauracjach Starego Miasta. 
VIII Europejski Festiwal Smaku w Lublinie
2-6 września 2015
organizują
Miasto Lublin 
Województwo Lubelskie
Kresowa Akademia Smaku w Lublinie

1 komentarz:

  1. Ja będę na pewno, jako lublinianka nie przepuszczę takiej okazji:) Podoba mi się projekt Moc Restauracji; cieszę się, że będzie można spróbować kuchni gruzińskiej o której słyszałam wiele dobrego, ale nie miałam nigdy okazji skosztować autentycznych dań i wyrobów z tego rejonu.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz i zapraszam częściej :)
ze względu na ogromną ilość spamu z robotów, zmuszona byłam wprowadzić weryfikację obrazkową i logowanie. Przepraszam za utrudnienia...
(uwaga - jeśli komentarz zawierał aktywny link, nie będzie publikowany)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...