Jak kupić dobrego karpia i śledzia 2015

Czy planujecie wcześniej zakupy karpia, czy wysyłacie kogoś z rodziny, by w ostatniej chwili kupił rybę w wiadrze po drodze z pracy? By cieszyć się wyśmienitym smakiem ryby, w końcu karp to święto przy stole, warto poszukać karpia z najlepszej hodowli. Dziś zatem krótki poradnik gdzie i jakiego karpia kupić na Święta w Warszawie. Trochę podzwoniłam, popytałam i zrobiłam mały przegląd najciekawszych ofert. Bo warto kupić DOBREGO karpia, by cieszyć się nim na Wigilię, zamiast narzekać na mulisty posmak. Jedzmy karpie!Nie ma grudnia bez muzycznego karpia. W tym roku już od końca listopada w Trójce rozbrzmiewa moja ukochana seria muzyczna - Przyjaciele Karpia śpiewają po raz 16sty śpiewają o Panu Karpiu, tym razem "Karpate Szczęście", posłuchajcie...
Czy kupować żywą rybę?

Karpie męczą się w transporcie, ich ubój na stoisku, czy nawet w domu często bywa niehumanitarny. Moim zdaniem naprawdę lepiej jest kupić tuszę, czy filety, niż borykać z żywą rybą. Aczkolwiek widzę tu jeden wyjątek - jeśli masz nieduże dzieci, takie wciąż ciekawe świata, dobrze jest, na przykładzie karpia, pokazać im skąd pochodzi jedzenie. Żywa "rybka" w wannie budzi sympatię, dziecko potem dowiaduje się o tym, że tatuś lub mama tego karpia zabiją, wypatroszą i przyrządzą. Jest żal, czy nawet łzy (sama to przechodziłam z moimi dziećmi kilka razy), ale też buduje się szacunek do zwierząt, które zjadamy, do pożywienia. Łatwiej uczyć dzieci niemarnowania żywności. Jeśli nie jesteście weganami, czy wegetarianami, moim zdaniem taka "lekcja" przyrody i nauki o tym skąd bierze się żywność może być dla dzieci bardzo cenna.
W każdym innym przypadku jednak wybierz świeża rybę, wypatroszoną rybę od dobrego hodowcy, który w odpowiednich i humanitarnych warunkach prowadzi ubój.
Jak kupić dobrego karpia ?

1. kup karpia z rozpoznanego źródła (powinien być znany producent, o którego metodach hodowli ryb można wcześniej przeczytać, osobiście polecam karpie zatorskie ChNPkarpie milickie i karpie z Mościbrodów, oraz karpie lekko marynowane (ale świeże do smażenia) z Folwarku Jastrzębskie Kąty.

2. kupując żywą rybę  nie zabieraj jej do domu w worku foliowym, lecz w wiadrze z wodą, ale… zastanów się, czy na pewno chcesz zabrać do domu żywą rybę, by potem ją samodzielnie zabić, wypatroszyć, usunąć ogon, płetwy, głowę - jeśli nie gotujesz wywaru rybnego, taniej wyjdzie kupienie filetów lub tuszy bez głowy. No i przeczytaj moje uwagi o żywych rybach wyżej.

3. kupując tuszę sprawdź świeżość ryby:
skrzela po odchyleniu powinny być świeżo czerwone, a nie blade i pokryte śluzem
oczy powinny mieć "błysk", a nie być mętne i wyglądać jak po jednym głębszym
- jeśli rybie nie można już spojrzeć w oczy (filet lub tusza bez głowy), naciśnij palcem skórę, powinna być jędrna, twarda i natychmiast powrócić do pierwotnego kształtu, jeśli zostanie wgłębienie od palca, zrezygnuj z zakupu

Karp doskonale się mrozi! jego mięso nie traci podczas mrożenia walorów smakowych, zatem ... nie kupuj karpia na ostatnią chwilę, ale poszukaj ryby z najlepszego źródła

Najlepsze karpie jakie znam pochodzą od kilku hodowców, którzy bardzo dbają o swoje hodowle. Ryby sa pyszne, nie mają mulistego posmaku. Są po prostu wyśmienite!.
Niektóre z nich jadam częściej, inne są rzadko dla mnie dostępne (karp zatorski). W 2015 roku, z powodu suszy, która była latem, produkcja karpi w Polsce jest mniejsza o ok 30%. To znacząco wpływa na dostęp do tych najlepszych. Warte szukania są:

- karp ze Stawów Milickich - z najczystszego ekologicznie rejonu doliny Baryczy w dolnośląskiem
- karp zatorski z europejskim certyfikatem ChNP
- karp z Dworu Mościbrody na Mazowszu
- karp z Folwarku Jastrzębie KątyTarg Rybny w WarszawieDostępność najlepszych karpi i śledzi w Warszawie - XII 2015TARG RYBNY

Plac Powstańców Warszawy (przy Świętokrzyskiej)
Świąteczny TARG Rybny
od 1 do -23 grudnia 11:00-22:00
TARG Rybny stały - każdy piątek 11:00-20:00

Nowa inicjatywa w stolicy, twórców Targu Śniadaniowego, która w centrum Warszawy działa od kilku tygodni. na Targu Świątecznym ogromny wybór ryb świeżych, wędzonych, przetworów. Inauguracja edycji świątecznej wydarzeniem Warszawski Śledzik ze znakiem MSC. Przez 6 kolejnych dni bogata oferta w tym:  świeże śledzie solone z beczki oraz płaty śledziowe od Pana Sandacza, Kalinówki i Fileryb,  także Mazurskie Ryby, Gościniec Deptuła. Spory wybór karpia: certyfikowany karp zatorski ChNP (na stoisku będą mieli także jesiotra z zatorskiej hodowli i kawior z jesiotra), świeży karp na stoisku Fileryb oraz PolishFish Dadoń, fajny karp wędzony od Kalinówki, a także  owoce morza - homary, ostrygi, mule, ośmiornice, labraksy, dorady i wiele innych; sum świeży, wędzony, przetwory; ryby morskie; ryby słodkowodne; przetwory z ryb (garmaż, rolady, pasztety, pierogi z rybami); zupy rybne i sporo do zjedzenia na miejscu w temacie ryb (polecam Sztukę Śledzia!).


Rolniczy TARG Forteca Kręgliccy

ul. Zakroczymska 12
Wielki Świąteczny Targ Dobrego Jedzenia
niedziela, 20 grudnia 10:00-18:00
Targ Rolniczy stały - każda środa 10:00-18:00 (również 23.12)
we środę 23.12 ryby wcześniej zamówione + zwykły Targ

W każdą środę można kupić w Fortecy rewelacyjne karpie z Jastrzębich Kątów, od Doroty i Włodka Orzechowskich - filety, osobno głowy i kręgosłupy na galarety, oraz dużo ich wyrobów gotowych. Te karpie są już w płatach lub filetach i są lekko marynowane, doskonałe do dalszej obróbki cieplnej!
U pana Sandacza filety karpia nacinane śródmięśniowo, czyli bez ości, śledzie solone całe (bez konserwantów) oraz płaty-filety solone. Ponadto od firmy AJA ryby i owoce morza z certyfikatem MSC - świetne morskie ryby. Śledzie z Holandii i prawdziwe majtasy ,mrożone.


Dwór Mościbrody (hodowla karpia)

ul. Czerniakowska 139
ul. Okopowa 29b
ul. Rakowiecka 47

Rok temu udało mi się ściągnąć wyśmienitego karpia mościbrodzkiego na Targ Śniadaniowy, niestety tym roku, ze względu na suszę, producent  ma ograniczone zasoby i nie będzie go na Targu Rybnym ani Śniadaniowym. To jest jednak doskonały karp warto go szukać, jest bowiem dostępny na zamówienie (trzeba dzwonić) w jednym z trzech sklepów zaprzyjaźnionego sąsiada, czyli Zakładów Mięsnych Mościbrody. Na stronie producenta znajdźcie nr telefonu do wybranego sklepu i zamówcie karpia mościbrodzkiego (filety, tusza, tusza bez głowy) na wybrany termin. Polecam też rewelacyjny pasztet z karpia oraz karpia wędzonego. Sklepy LIDL w całej Polsce

przedświąteczna oferta ryb

liczyłam na dużą, naprawdę dużą ofertę karpia ze Stawów Milickich, niestety trzeba na niego trochę polować. Po prostu hodowla karpi milickich nie jest wystarczająca (no i ta susza tegoroczna), by pokryć zapotrzebowanie w całym kraju. Karp Milicki w Lidlu jest wyraźnie oznaczony na opakowaniu. W Lidlu będą też dostępne karpie m.in ze Starzawy i kilku innych gospodarstw rybnych w Polsce, które mają stawy przepływowe. Karp będzie wyłącznie w płatach, niemrożony, oprawiony i gotowy do przyrządzania. Lidl, mając na względzie humanitarne traktowanie ryb, nie sprzedaje żywych karpi.
Dostępne będą świeże tuszki śledzia, a także m.in. filety śledziowe w oleju, czy filety a’la matjas. Będzie można znaleźć także świeżego labraksa, filet z dorsza czy świeżego halibuta w płatach.
TESCO

Tesco chwaliło się w reklamach, że ma w ofercie karpia milickiego, dopiero dział prasowy doprecyzował tę informację - karp milicki będzie dostępny wyłącznie w dolnośląskiem, a konkretnie Wrocław Bielany, Lubin, Wrocław Śródmieście: Jawor, Oława, Polkowice, Wrocław Octava, Legnica, Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Wrocław Trzebnica. Mam nadzieję, że nie pokręciłam nic z nazwami, takie dostałam z działu prasowego, ale liczę, że mieszkańcy Wrocławia (jeśli to czytają) będą umieli się odnaleźć w tym gąszczu nazw ;)


Możecie też zerknąć do Delikatesów rybnych GADUS, które mają fajny wybór śledzi, świeżych ryb morskich, przetworów rybnych, a także karpie pochodzące z hodowli z okolic Słupska (niestety nic o niej nie wiem).
W Warszawie mają 5 sklepów:
ul. Marymoncka 59, ul. Mołdawska 7, ul. Egipska 4, ul. Meander 2A, ul. Magiczna 4/6
plus wiele sklepów w Trójmieście


Szukajcie pysznego karpia!1 komentarz:

  1. Ja to sama musiałam te karpie skrobać i patroszyć, nie miałam wątpliwości skąd pochodzi moje pożywienie :-) I dalej je lubię. Dzięki za listę! Przyda się.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz i zapraszam częściej :)
ze względu na ogromną ilość spamu z robotów, zmuszona byłam wprowadzić weryfikację obrazkową i logowanie. Przepraszam za utrudnienia...
(uwaga - jeśli komentarz zawierał aktywny link, nie będzie publikowany)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...