Jedzenie, którego nie będzie

Co lubicie jeść najbardziej? Czy są takie produkty, dania, jedzenie, których Wam brakuje, do których już nie macie dostępu? Kocham masło, uwielbiam mleko, nie mogę najeść się jabłkami, tęsknię do sezonu awokado, które przyjeżdżają do mnie prosto z Sycylii, jednego, czego mi nie brakuje to woda. Jeszcze nie brakuje, ale jak długo? Miesiąc temu wróciłam z Sycylii. Wiecie czego im tam bardzo brakuje?Pierwsza nasza wyprawa na Sycylię była na krótko i wydarzyła się dość spontanicznie. Odwiedziłam Justynę i Andrea Valenziani, którzy nieopodal Etny mają farmę pomarańczy i oliwek, prowadzą też kooperatywę zrzeszającą producentów ekologicznych owoców, warzyw, przetworów i delikatesów. Myślę sobie "cudowne życie! słońce, piękne widoki, cudowne jedzenie, czego chcieć więcej". Były zatem spacery w oliwnym sadzie i głaskanie kory pomarańczowych drzewek. Jadłam wyborne sery, proste pasty i owoce opuncji na wszelkie sposoby. Dla siebie mieliśmy w zasadzie dwa dni, to prawdziwe odkrywanie Sycylii zatem przede mną.

Wiecie co najbardziej utkwiło mi w głowie, co przywiozłam ze sobą? Myśl, że tam gdzie mają swoją farmę Justyna i Andrea brakuje wody, muszą ją kupować, by nawodnić sady, czy ugasić gwałtowne pożary, które kilka razy w roku wybuchają w tym rejonie. Jasne, że czytałam i słyszałam o braku wody w Afryce, ale w Europie? Chyba pierwszy raz tak realnie dotknęłam tego problemu. Problemu, który staje się coraz większy. Ja do podlewania ogrodu mam studnię przy domu, ale nawet w Europie, "naszym" świecie są miejsca, gdzie nie ma możności założenia studni, gdzie wodę dowozi się i dociąga na duże odległości. Bez wody nie będziemy już mieli dostępu do jedzenia, które lubimy i pamiętamy z dzieciństwa. Cena masła w tym roku oszalała, moja jabłonka w ogrodzie pierwszy raz od 8 lat nie miała ani jednego jabłka, a huragan zniszczył plantację awokado pod Etną. Czego jeszcze będzie nam brakować całkiem niedługo?

Klimat się zmienia. Coraz szybciej. I te zmiany są spowodowane przez nas, przez człowieka. Pamiętacie tragiczny w skutkach huragan w Suszku na Pomorzu, w którym zginęły 4 osoby? Nawałnice sierpniowe zniszczyły 72 tysiące hektarów upraw! Gdy spada podaż, gdy niszczeją uprawy, cena jedzenia rośnie. Coraz częściej także w Polsce zdarzają się ekstrema pogodowe - upalne lata, przypominające klimat Sycylii czy Afryki, długie okresy deszczowe połączone z powodziami wczesną wiosną i jesienią, zamiecie śnieżne, których częstotliwość i skutki są coraz bardziej tragiczne. 

To gazy cieplarniane zmieniają nasz klimat, a spalanie paliw kopalnych doprowadza do zwiększenia emisji dwutlenku węgla. Od wielu lat w południowej Polsce zanieczyszczenie atmosfery kojarzone było z kopalniami, ale oto w większych miastach, ale i na wsiach coraz częściej przez kilka miesięcy w roku oddychamy smogiem. Smog przesłania widok z okna, znika słońce i doprowadza do coraz większej ilości chorób układu oddechowego. 
W 2017 roku zaczyna się coś zmieniać. Coraz częściej słyszymy głos influencerów, naukowców i sąsiadów, którzy zwracają uwagę na problem zanieczyszczenia. A czy w Twoim mieście, miejscowości są już czujniki zanieczyszczenia powietrza? Wiesz gdzie w twojej okolicy są stacje pomiarowe? Zajrzyj na stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, śledź i wspieraj Polski Alarm Smogowy, zobacz co zupełnie oddolnie zainicjował Artur Kurasiński, a co zmienia się w #BezSmogu akcję, w która włączają się komercyjne firmy. 
Obejrzyj film "Punkt krytyczny. Energia OdNowa" i krótkie na jego bazie odcinki w ramach kampanii EnergiaODnowa, które od kilku tygodni pokazuje WWF - wszystkie one brzmią poważnie. I weźmy je na poważnie! Nareszcie coś drga, ale musimy naprawdę zacząć działać. Zacząć od siebie - rezygnując z plastiku, wybierając odnawialne źródła energii, wybierając jedzenie prosto od rolnika,  ograniczając spożycie mięsa, zmniejszając nasz ślad węglowy,  edukując dzieci i młodzież. Nie bądź obojętny!

A jak Ty możesz zmienić nasz świat na lepsze?

- zakręcaj wodę, gdy myjesz zęby i namydlasz ciało pod prysznicem
- wybierz prysznic zamiast wanny - oszczędzisz wodę
- kupuj urządzenia AGD oszczędzające wodę (pralka, zmywarka) i energię (A+++)
- zgłaszaj palenie śmieci przez sąsiadów
- naucz się palić w kominku bez dymu  - rozpalaj kominek systemem od góry
- jak najczęściej wybieraj komunikację zbiorową - pociąg, tramwaj, autobus
- kup dziecku kartę komunikacji miejskiej zamiast podwozić je do szkoły
- budując dom zainwestuj w okna - dzięki nim ograniczysz zużycie prądu na oświetlenie łazienki, korytarza, czy schodów
- na bieżąco monitoruj jakość powietrza (zainstaluj aplikację) i informuj o tym szeroko
- głosuj na polityków, którzy będą chcieli realnie zmienić ścieżkę energetyczną naszego kraju 

___________________________________
tym wpisem biorę udział w kampanii WWF Energia OdNowa
promującej projekt społeczny poruszający problem zmiany klimatu 


 
5 komentarzy:

  1. możesz przestać jeść mięso, do produkcji jednego hamburgera potrzeba aż 2400 litrów wody

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny wpis, można się sporo dowiedzieć

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz i zapraszam częściej :)
ze względu na ogromną ilość spamu z robotów, zmuszona byłam wprowadzić weryfikację obrazkową i logowanie. Przepraszam za utrudnienia...
(uwaga - jeśli komentarz zawierał aktywny link, nie będzie publikowany)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...