Risotto z grzybami

Risotto to moje odkrycie 2014 roku. Tak tak, wiem, wszystko wiem, ale po prostu w końcu się do niego przekonałam. No może nie tak, żeby stało się moim ukochanym daniem, ale lubię się pobawić ryżem i smakami. Pierwsze było risotto z koniczyną, potem z buraczkami, a jesienią robię na szybko risotto z grzybami. Bo w risotto chodzi głównie o czas, czas mieszania. No to teraz sobie ułatwiam pracę i… nie mieszam sama. 




Siedzę na kanapie z miską risotto na kolanach, słucham Johna Legenda. Już za chwilę będę na jego koncercie! posłuchajcie "Tonight"…


Niedawno byłam w Bardzo Szanowanej Restauracji, gdzie podano Wybitne Pod Każdym Względem Dania, jednak szef kuchni wydał się gburem i niezwykle wyniosłym człowiekiem. Wierzcie lub nie, ale żadna z potraw nie pozostała na dłużej w mojej pamięci. Tymczasem przy stole toczyły się ciekawe rozmowy. Między innymi o tym, że gotowanie risotto to celebrowanie każdego ziarnka ryżu, czas, spokój i brak pośpiechu. No tak, to było przez całe lata jednym z powodów, dla których nie spieszyło mi się do gotowania risotto we własnej kuchni. Konkluzją przy okazji rozmów o nowym modelu znanego mi urządzenia, było stwierdzenie, żeby nie klękać przed patelnią ryżu i wykorzystać do szybkiego i niekłopotliwego przygotowania risotto Thermomix. Tak, to było to, co usłyszałam najdobitniej. Głupia sprawa, że po tylu latach od zakupu nigdy w nim nie robiłam risotto! Jasne, że tiramisu, oczywiście, że sos holenderski, zupy krem, czy niezastąpiona w kuchni domowa kostka rosołowa, bardziej skomplikowane sosy gotowane na parze, kremy jajeczne, ukochane zabaglione, ale risotto? Pozostało tylko kwestią czasu kiedy i jakie ryżowe cudo zrobię we własnym Tm


Ależ oczywiście, że są potrawy, z którymi bawię się przez wiele godzin w kuchni. Kręcę makaron, robię furę przetworów, ale risotto wolałabym robić ciut szybciej. Nuży mnie długotrwałe mieszanie potraw w garnku, czy patelni. Oczywiście wprowadzałam już opcje czytania książki na Kindle, a drugą ręką mieszania ryżu, czy powideł śliwkowych, jednak wole czytać na kanapie, a w garnkach mieszać krótko. Moje pierwsze risotto z Tm zrobiłam z leśnych grzybów. 



Risotto z podgrzybkami pachnie jak las. Jest maksymalnie grzybowe, gdyż oprócz świeżych dodaję też suszone grzyby, a także wywar z nich. Dobrze jest zostawić sobie odrobinę bulionu by w ostatniej chwili, jeszcze przed dodaniem parmezanu, osiągnąć pożądaną gęstość risotto.

Risotto z grzybami

proporcje dla 1 osoby

20g suszonych podgrzybków lub borowików
2 szalotki
2 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki masła
100g ryżu do risotto (aroborio)
50ml białego wytrawnego wina
200g świeżych podgrzybków
200ml bulionu warzywnego (u mnie z domowej kostki warzywnej) + 100ml wywaru z grzybów
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
30g startego sera parmezan

Suszone grzyby zalej ok 100m wrzątku i odstaw na ok 20 minut do namoczenia, następnie dokładnie odciśnij. Wywar z suszonych grzybów wymieszaj z bulionem warzywnym (o mnie to 1 łyżka kostki warzywnej wymieszana z wrzątkiem)

Risotto klasycznie: 
Na rozgrzanej oliwie przesmaż posiekaną szalotkę na szklisto, dodaj posiekane suszone grzyby i przesmażaj ok 1-2 minut. Dodaj ryż i cały czas mieszając chwilę przesmażaj, aż ryż stanie się szklisty. Dodaj wino i świeże podgrzybki (większe grzyby przekrój na pół). Po chwili wlej 1/3 gorącego bulionu wymieszanego z wywarem z grzybów i cały czas mieszając gotuj na niewielkim ogniu na patelni, aż cały płyn się wchłonie - ok 10 minut. W miarę ubywania płynu, dolewaj bulion w niewielkich porcjach, próbując, czy ryż staje się miękki, ale nie rozgotowany. Ryż powinien być idealnie "na ząb", czyli niezbyt miękki, ale wciąż stawiając lekki opór przy rozgryzaniu. Łączny czas gotowania to ok 20 minut. Dodaj posiekaną natkę pietruszki i ostatnią łyżkę masła, wymieszaj całość i posyp parmezanem. 


Risotto w Tm 
<< - oznacza obroty wsteczne
SOFT to funkcja delikatnego mieszania (przed obrotami 1)

Włóż do misy szalotki, suszone grzyby i rozdrobnij -> 3sec/obr5
Dodaj 1 łyżkę masła i oliwę, przesmażaj -> 3min/ << /100°C/obr1
Dodaj ryż, przesmażaj -> 4min/ << /100°C/obr1
Dodaj wino i świeże podgrzybki 1min/ << /100°C/obr1
Dodaj 250ml gorący bulion z wywarem z grzybów (pozostanie 50ml) 20min/ << /100°C/obr SOFT
Spróbuj, czy ryż jest wystarczająco miękki, w razie potrzeby dodaj jeszcze 50ml pozostałego bulionu i 3min/ << /100°C/obrSOFT
Dodaj natkę, ostatnią łyżkę masła i delikatnie wymieszaj kopystką i od razu podawaj posypane startym parmezanem.

1 komentarz:

Dziękuję za pozostawiony komentarz i zapraszam częściej :)
ze względu na ogromną ilość spamu z robotów, zmuszona byłam wprowadzić weryfikację obrazkową i logowanie. Przepraszam za utrudnienia...
(uwaga - jeśli komentarz zawierał aktywny link, nie będzie publikowany)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...